HDP'de seçim takvimi netleşti: Başvurular 20 Kasım’da başlıyor

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere yaklaşık 5 ay kaldı. HDP, seçim takvimini netleştirdi.

HDP'de seçim takvimi netleşti: Başvurular 20 Kasım’da başlıyor

Hafta sonu toplanan MYK, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili aday başvuru tarihini ve adaylardan alınacak ücreti karara bağladı. Alınan karar HDP il ve ilçe teşkilatlarına gönderildi. 

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için başvurular 20 Kasım’da başlayacak, 5 Aralık’a kadar devam edecek. Başvuru tarihi bir haftaya kadar uzatılabilecek.

MYK’de belediye başkanlığı için başvuruda bulunacak olan aday adaylığı ücretleri de netleştirildi. Buna göre il belediye başkanlığı adaylığı için 3 bin, ilçe için 2 bin, belde için bin ve meclis üyeliği adaylığı için 500 TL ücret alınacak. 

KHK MAĞDURLARINDAN ÜCRET ALINMAYACAK

HDP, 24 Haziran seçimlerindeki geleneğini bozmadı. MYK’de alınan kararla kadın, genç, engelli ve KHK mağdurlarından ücret alınmayacak. Her il ayrı ayrı başvuruları alacak. 

YERELİN İŞARET ETTİĞİ KİŞİ ADAY OLACAK

Yerel seçimde belediye sayısını arttırma hedefinde olan HDP, saha çalışmasını uzun süredir sürdürüyor. HDP’den alınan bilgilere göre, birkaç istisna dışında yerelin işaret ettiği kişiler aday olarak belirlenecek. Aday belirlemede, HDP Genel Merkezi'nin kentlerde yaptığı kamuoyu araştırması belirleyici olacak. 

Önemli olan bir diğer konu ise ittifaklar. Seçimde geniş bir kesimle güç birliği yapmayı hedefleyen HDP, Kürt kimlikli siyasi partilerle de görüşmeler yapıyordu. Edinilen bilgilere göre görüşmeler olumlu geçiyor. HDP’nin görüşme halinde olduğu partilerin yerel seçimle ilgili beklentilerinin karşılanacağı ve seçimlere güç birliği ile gireceğine ilişkin görüş hakim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER