Bayram'da Çocuklar Şeker Limitini Aştı

Çocukların aşırı şeker tüketimi, endişe yaratmaya devam ediyor. Alman tüketici haklarını koruma derneği (Foodwatch), Almanya'daki çocukların 12 Ağustos tarihinden itibaren tüm yıl tavsiye edilen şeker limitini şimdiden aştığını bildirdi.

Bayram'da Çocuklar Şeker Limitini Aştı

Deutsche Welle'de yayınlanan haberde Foodwatch'ın, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tavsiye ettiği ölçüyü baz alarak yaptığı hesaplamalara göre 3 ile 18 yaş arasındaki çocuk ve gençler, günlük tükettikleri enerjinin yüzde 16,3'ünü serbest şekerden tedarik etti. Oysa DSÖ, 18 yaşın altındakilerin en fazla yüzde 10 oranında şeker tüketmesini tavsiye ediyor. Almanya'da kızlar günde 38 gram yerine 60 gram, erkekler günde 44 gram yerine 70 gram tüketiyor.

"Serbest şeker” terimi, üretici ve tüketicilerin gıdalara eklediği şeker ile bal, şurup, mevye suları ve meyve konsantrelerinde doğal olarak bulunan şekerleri içeriyor.  

Foodwatch'ın araştırmasına göre serbest şeker tüketme limitini yetişkin erkekler 20 Eylül'de kadınlar da 8 Ekim'de doldurmuş olacak. 

Foodwatch'tan Oliver Huizinga, çocukların arada sırada şekerli ürünler tüketmesinde bir mahsur olmadığını, sorunun gıda endüstrisinin neredeyse çocuklara özel tatlılar, şekerli içecekler ve diğer abur cuburları sınırsız olarak pazarlamasından kaynaklandığını dile getiriyor.

Foodwatch gıda bakanından şekerli ürün reklamlarına sınırlama getirmesini talep ediyor ve sadece dengeli, uygun ürünlerin çocuklara pazarlanmasını öneriyor.

Fazla şeker tüketimi insanlarda tip 2 diyabet, aşırı kilo, kalp hastalıkları ve kanser riskini artırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER