HDP olağanüstü itiraz başvurusu yapacak

HDP, KHK'lı belediye başkanlarıyla ilgili YSK kararına karşı olağanüstü itiraz yoluna gidecek.

HDP olağanüstü itiraz başvurusu yapacak

HDP milletvekilleri, seçilmiş belediye başkanlarına KHK’lı oldukları gerekçesiyle mazbata verilmeyeceğini açıklayan Yüksek Seçim Kurulu önünde basın açıklaması yaptı.
Açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, YSK’nın kararı için “Akla, hukuka ve ahlaka sığdırılamayacak bir karardır” dedi. 

YSK’NIN İÇTİHATI VAR

Anayasa ve yasalarda aday yeterliliğiyle ilgili açık hükümler olduğunu, ayrıca YSK’nın her ihtimal gözetilerek, Adalet Bakanlığı’ndan da görüş alınarak hazırlanmış genelgeleri olduğunu belirten Sancar, YSK’nın milletvekilliği seçimleri için de KHK ile ihraç edilmenin milletvekili seçilmeye engel olamayacağı yönünde içtihatı bulunduğunun altını çizdi.

Bu süreç boyunca KHK ile ihraç edilmiş kişilere dair tek bir tartışma olmadığını ifade eden Sancar, “Yasalar bu kadar açıkken seçimden sonra hangi sebeple kural değiştiriliyor?” diye sordu ve ekledi: “YSK yetkisini aşmıştır, varoluş sebeplerinin bizatihi tartışılmasına yol açacak durum yaratmıştır.” 
Seçime olan güvenin iyice zedelendiğini ifade eden Sancar, “Seçim güvenliği bizzat bununla yetkili kurum eliyle ortadan kaldırılmaktadır” dedi. Seçimleri güveni tahrip etmenin toplumsal barışı da zedelediğini dile getiren Sancar, şöyle devam etti: “5 yerde adayların KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle tutanak iptali (mazbata verilmemesi) yoluna gidilmiştir. Bu ilçelerde partimiz açık farkla seçimleri kazanmıştır. YSK, sonrasında bir karar daha almış, bu ilçelerde ikinci en yüksek oy alan kişiye mazbatayı vermiştir. Bu her iki karar da çok vahimdir. Seçmen iradesine darbedir. Türkiye’de demokrasinin geleceğine darbedir.” 

NE OLDU DA YSK ÜYELERİ KARAR DEĞİŞTİRDİ?

Aldıkları duyumları da paylaşan Mithat Sancar, YSK’nın ilk olarak 9 Nisan’daki toplantısında 10 üyeden 5’inin yeniden seçime gidilmesi, 5’inin de mazbataların ikinci adaya verilmesi yönünde oy kullandığını, ancak bir gün sonraki toplantıda 7’ye 4 oy ile ikinci adaya verilmesi kararı aldığını söyledi.
Sancar, “Bir gece önce seçimin yenilenmesini isteyen YSK üyeleri hangi gerekçe ile aradan 24 saat geçmeden kararlarını değiştirmiştir. Bu soruların cevabını bekliyoruz. Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız” diye konuştu. 
Mithat Sancar, “Adaylıklarda yeterli şartları inceleme konusunda YSK üyelerinin ihmali mi kastı mı var, bunu araştırmak Hakimler ve Savcılar Kurulu’na düşer” dedi ve YSK üyelerini HSK’ya şikayet edeceklerini bildirdi. Sancar, burada farklı yoruma imkan veren bir durum söz konusu olmadığının altını çizdi. 

26 YERDE MAZBATALAR VERİLMİYOR

Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları dahil 26 yerde seçilmiş adaylara mazbataların verilmediğini hatırlatan Sancar, şöyle devam etti: “YSK kendini meclisin, anayasa koyucunun yerine koymuştur. Görevini kötüye kullanmıştır. İşlevini aşmıştır. Seçim güvenliğine ağır darbe vurmuştur. İstanbul seçimleri de aynı şekilde tartışma konusu olmaya devam ediyor. İstanbul’da da bütün karmaşanın kaynağı YSK’nın hukuk dışı tutumudur. Bu hukuka aykırılıkların düzeltilmesi gerekir. YSK, Türkiye yurttaşlarının geleceğe, demokratik seçimlere olan inancını ortadan kaldırma gibi bir hadde sahip değildir. İktidar blokunun bu yönde çıkarları olabilir ama YSK iktidar blokunun bu çıkarlarının aleti olamaz.”

SEÇİM YENİLEMEYİ SİNEYE ÇEKEBİLİRİZ

Gazetecilerin sorusu üzerine Bağlar Belediye başkanının durumunun hala incelendiğini söyleyen Sancar, “KHK’lı olup da başvuru yapan adaylarımıza biz herhangi bir şekilde başvuru yapmayın demeyiz. Otoriter ve faşizan yönetimi kendi kararlarımıza yansıtıp ona biat etmemizi kimse bekleyemez. KHK ile ihraç edilme seçilme yeterliliğine engel değildir. Son derece net bir durumdur. Olağanüstü itirazımı yapacağız. YSK’nın bu olağanüstü itirazı değerlendirip seçimleri iptali yoluna gitmesini de bir parça sineye çekebiliriz” diye konuştu.Artıgerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER