Davutoğlu: Demirtaş için Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş hakkında konuştu: Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil.

Davutoğlu: Demirtaş için Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok

AK Parti’nin temel değerlerini yitirdiği söyleyen Ahmet Davutoğlu, başkanlık sisteminin Türkiye’nin “temel yapılarına zarar verdiğini” ve ülkedeki “siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu” söyledi. Demirtaş hakkındaki soruya da cevap veren Davutoğlu “Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil. Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok” dedi. 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Financial Times’tan Laura Pitel’e verdiği röportajda, “AK Parti bir zamanlar adalet, özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğüne değer verirdi. Ancak son üç yılda gözlemlediğim kadarıyla hayatımız boyunca saygı duyduğumuz bu temel değerler göz ardı ediliyor” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, başkanlık sistemini de eleştirerek Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elindeki gücün Türkiye’nin “temel yapılarına zarar verdiğini” ve ülkedeki “siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu” dile getirdi.

‘YENİ PARTİ İÇİN TAKVİM YOK’

Hâlâ bir AK Parti üyesi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, partide reform yapılması için bir “sorumluluk hissettiğini ancak “çok umutlu olmadığını” söyledi. Pitel, Davutoğlu’nun kuracağı konuşulan yeni parti için bir takvimin belirlenmediğini aktardı.

Pitel, eski başbakanın Türkiye’nin şu anki dış politikasının mimarı olmakla eleştirildiğini ve muhalefetteki bazı isimlerin Davutoğlu’nun başbakanlığı bıraktığı zaman insan hakları ile ifade özgürlüğüne sert engeller koyulmuş olduğunu söylediğini yazdı. Davutoğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere “Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entellektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim” diye cevap verdi.

‘DEMİRTAŞ BENDEN SONRA TUTUKLANDI’

Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan HDP’nin önceki dönem Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Davutoğlu, “Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil” dedi ve ekledi: “Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok.”

“Siyasetçiler dinamikleri takip etmek yerine onu değiştirmeli” diyen Davutoğlu, hedefinin Türkiye’de yeni bir siyasi iklim oluşturmak olduğunu belirterek, “İhtiyacımız olan açıklık, saydamlık, özgürlük ve korkmadan konuşabilme üzerine kurulmuş yeni bir psikoloji” dedi. Davutoğlu, “sesini ilk yükseltmeye karar verdiğinde” hiçbir ana akım medya organının kendisinin kanallara çıkmasına izin vermediği söylemini de tekrarladı. Ahmet Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin Sputnik ile RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlattı.

Davutoğlu, bilinçli olarak yozlaşma ve nepotizm hakkında bir tartışma başlatmayı hedeflediği söyleyerek, “çünkü eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz” dedi. Ahmet Davutoğlu konuşmasını, “Konuşmak ve düşünmekten korkarsan bir çözüm bulunamaz” sözleriyle sonlandırdı. Kaynak

Gazeteduvar

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER