Yüksekova'da Fedakar Öğretmen Engelli İsmail'e Umut Oldu

Yüksekova ilçesinde bedensel engelli İsmail Nişo, evinin sınıf haline getirilen odasında eğitim görüyor.

Yüksekova'da Fedakar Öğretmen Engelli İsmail'e Umut Oldu

İlçe merkezine 15 kilometre uzaklı bulunan Dedeler köyünde ikamet eden engelli İsmail Nişo, her gün evine gelen öğretmen Alime Taşçı sayesinde eğitiminden geri kalmıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca uygulanan ‘Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği' kapsamında haftada 10 saat öğretmen Alime Taşcı tarafından tahsil verilen 13 yaşındaki İsmail Nişo, kısa müddette okumayı öğrendi. Öğretmeni sayesinde İstiklal Marşı'nı da okuyan Nişo, aynı durumda olan ufaklıklara da umut oluyor.

"Özel bir talebe ile İstiklal Marşımızı okumanın gururunu oturuyorum”

Şehit Piyade Er Metin Artık İlkokulu Müdiresi Alime Taşcı, 1. Derslik öğrencisi İsmail Nişo'nun bedensel engelinden ötürü okula gelemediğini söylemiş oldu. Taşçı, “Bu konu ile ilgili Yüksekova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle irtibata geçtim. Milli Eğitim Bakanlığımızın muhtelif esenlik problemlerinden dolayı okula gelemeyen ufaklıklara yönelik sağlamış olduğu evde özel eğitim desteğiyle öğrenim sürecimiz başladı. Bir öğretmen olarak heralde bazı korkularım vardı. İnsanların evine gidecektim, hususi bir öğrenciye ders verecektim, başarabilecek miydim? Sonra dedim ki korkma, vicdanın sana yol gösterecektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de yardımıyla evde küçük bir derslik ortamı oluşturduk. Çok kısa sürede okumayı öğrendi. Bugün Yüksekova'nın bir köyünde okul sıralarında hiç ders alamamış hususi bir öğrenci ile İstiklal Marşımızı birlikte okumanın gururunu oturuyorum” dedi.

Bir öğretmen olarak yaşamış olduğu duyguların derinliğini anlatacak kelimeleri bulamadığını da dile getiren Taşçı, “İsmail'in gülen gözleri, öğrenme hevesi, ailesinin onun mutluluğuyla beni evlatları şeklinde sahiplenişleri, duaları ve hepsi bize gösteriyor ki emekle işlenen her toprakta tohumlar filizlenir ve çiçekler açar” ifadelerini kullandı.

“İstiklal Marşı'nı öğrendim”

Öğretmenini fazlaca sevdiğini anlatım eden İsmail Nişo ise “Her gün bana ders vermek için eve geliyor ve bana hediyeler alıyor. Her gün ders yapıyoruz. Öğretmenim bana okumayı öğretti, onu fazlaca seviyorum. En son İstiklal Marşı'nı öğrendim. Öğretmenime oldukça teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“En büyük imgesel okuyabilmekti”

Engelli öğrencinin ablası Bahar, İsmail'in eskiden içene kapanmış biri bulunduğunu söyleyerek, “Alime öğretmenle derslere başladığından beri çok sevinçli, daha anlaşılır konuşmaya başladı. Öğretmeni derse geleceği zaman erkenden uyanıp heyecanla hazırlık yapıyor. En büyük imgesel okuyabilmekti. Devletimize bizim şeklinde ailelere bu imkanları sağlamış olduğu için teşekkür ederiz” benzer biçimde konuştu.

Yüksekovahalkınsesi

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER