Yüksekova'da 10 yıldır 50 metrekarelik okul lojmanında kalıyorlar

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, evleri olmayan Engindeniz ailesi 10 yıldır okul lojmanında kalıyor.

Yüksekova'da 10 yıldır 50 metrekarelik okul lojmanında kalıyorlar

Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesindeki Konuklu Mahallesi’nde, evleri olmayan 7 kişilik Engindeniz ailesi  boş olan okul lojmanında yaşam mücadelesini veriyor. 10 yıldır rutubet içinde yaşadıklarını belirten Engindeniz ailesi yetkililerden kendilerine uzanacak yardım eli bekliyor.

Filit  ile Senem çiftinin 5 çocuğuyla beraber 10 yıldır rutubet olan okul lojmanında yaşam mücadelesini verdiklerini belirterek devlet yetkililerden çocuklarına uzanacak bir yardım eli beklediklerini söyledi.

Kızım 14 yaşına girdi diyen Anne Senem Engindeniz, “ çocuklar hakeza büyüdü, zor geliyor bize artık. Buna bir çare istiyoruz, çaresiziz. 10 yıldır okulun tek gözlü odasında 5 çocuğumla yaşıyorum.”

Evin en büyük kızı olan ve 8. Sınıf öğrencisi olan Berivan Engindeniz, “Durumumuz çok kötü rutubet içinde yaşıyoruz. Evin duvarları dört bir yanı rutubet kokuyor. Tek gözlü oda olduğu için ders çalışamıyoruz. Televizyon sehpası üzerinde derslerimize çalışıyoruz. Hiç rahat değiliz.

Çalışma odam olsun diyen Engindeniz, kardeşlerimle beraber ayrı yatabileceğimiz bir yatağımız olsun, çalışabilecek bir odamız olsun, rutubetsiz bir yerimiz olsun istiyorum.”

Daha önce Yüksekova ilçe merkezinde kiralık bir evde yaşadıklarını belirten Diyar Engindeniz, “kiralarda idare edemedik. Kiralarımızı ödeyemedik. Bazı insanlar sayesinde buraya gelerek tek gözlü olan okulun lojmanında 7 kişilik aile olarak yaşamaya başladık.

Babasının hasta olduğunu çalışmaz duruma geldiğinden dolayı ancak günlük ihtiyaçlarımız için Esendere Gümrük Kapsında çerçilik yaparak geçindiklerini belirten Engindeniz, “ Ne köyümüz nede bir arsamız olmadığı için okulun lojmanında yaşıyoruz. Okuyup öğretmen olup ailemi ve kardeşlerimi bu rutubetli yerden kurtarmak istiyorum.”yuksekovahaber

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER