Vali Akbıyık TOBB Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret etti

Hakkâri Valisi İdris Akbıyık, eşi Sevim Akbıyık ile birlikte Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.

Vali Akbıyık TOBB Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret etti

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, TOBB Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Karataş ve kurum personelleri tarafından karşılanan Vali Akbıyık, kurum bünyesinde açılan mesleki ve teknik kursları gezdi.

Vali Akbıyık, 33 dalda 160 öğrencinin eğitim alarak meslek öğrendiği merkezdeki kurslar hakkında ilgililerden bilgi alarak, kursiyerlerle bir süre sohbet etti.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali İdris Akbıyık, bugün TOBB Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Gördüğünüz gibi burada birçok kursumuz var. Doğalgaz tesisatçılığından tutun Hakkâri’nin yaşaması gereken kültürünün en güzel simgesi kilimlerimiz kilimcilik kursu. Yine diğer yerlerde dikiş, nakış, tekstil ile ilgili birçok kurslarımız var. Ağırlık yüzde 90 üzeri bayanlarımız, ev kadınlarımız kurslara geliyor. Burada bir istihdama dönük meslek öğreniyorlar. İnşallah Hakkâri’nin ekonomik olarak sosyal olarak kültürel olarak canlanmasında gerek TOBB Mesleki Eğitim Merkezindeki kurslarımız, gerek Halk Eğitim Merkezindeki yâda Aile Destek Merkezindeki bu tarz kurslarımız büyük katkı sağlayacak. Bizde Valilik olarak inşallah bunların hepsini destekleyeceğiz. Amacımız Hakkâri’nin en büyük problemi olan işsizlik problemine bu vesile ile bir nebze de olsa katkı sunabilmek. Şimdi ilk iş olarak kilimcilik ile ilgili bir proje hazırlayacağız. Kilim kültürünü geçmişten gelen Hakkâri’nin kendine özgü kadınlarımızın el emeği göz nuru duygularını nakış nakış işledikleri Hakkâri kilimini hem yaşatacağız, hem tanıtacağız ve her türlü desteği vereceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER