Vali Akbıyık ''Eğitim Bir Ekip işidir''

Hakkâri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hakkâri Eğitimde Gelişim Programını (HEGEP) tanıtıldı. Vali Akbıyık ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda, kentte eğitim alanında yürütülen projeler hakkında bilgi verildi.

Vali Akbıyık ''Eğitim Bir Ekip işidir''

Hakkâri İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yürüttüğü proje program ve faaliyetlerini HEGEP (Hakkâri Eğitimde Gelişim Programı) adı altında topladığı yedi projenin tanıtımını yaptı.

Öğretmen Evi’nde gerçekleşen kahvaltılı toplantıya Vali İdris Akbıyık, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epçim, Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve basın mensupları katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Hakkâri’deki eğitimi geliştirme adına yapmış oldukları projelerin tanıtımı yapmak ve bunları basın mensuplarıyla paylaşmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. 

Eğitim sadece Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığının tek başına altından kalkabileceği bir iş olmadığının altını çizen Gür, “Eğitim bir ülke meselesidir. Eğitim demek ekonomi, bilim, teknoloji, gelişmişlik, kalkınmışlık demek. Dolayısıyla biz İl olarak bu noktada çok şanslıyız. Sayın Valimizin bu konuda çok ciddi destelerini alıyoruz. Her yerde her fırsatta eğitim birinci meselemiz demesi bizim eğitim camiası olarak ayaklarımızın daha sağlam bir şekilde yere basması, daha cesaretli bir şekilde karar almamız ve aldığımız kararların arkasında durmamızı eğitim adına bir kaliteye oynamamızı getirdi. Bu noktada Sayın Valimize, Kaymakamlarımıza, kurum amirlerimize saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Gür, daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hayata geçirdikleri, Kodla Hakkâri’m,, Bir Kitap Bir İnsan Projesi, Fark Yarat Projesi, Fikrim Geldi Projesi, ÇEKAP (Çukurca)-RAKİP (Şemdinli-Derecik) - YEKAP (Yüksekova), Her Çocuk Bir Etkinlik Projesi Sağlıklı Bir Gelecek Sporla Gelecek projeleri hakkında Vali Akbıyık ve basın mensuplarına bilgi verdi. 

Toplantıda konuşan Hakkari Valisi İdris Akbıyık, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan projelerden "Bir Kitap Bir İnsan" ile "Her Çocuk Bir Etkinlik" projelerinin daha önce görev yaptığı yerlerde uyguladığı projeler olduğunu söyledi.

Vali Akbıyık, bu projelerin eğitimin yan destekleri olduğunu, esas eğitimin anayasa ve kanunlarda belirlenen Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu 2023 vizyonu olduğunu ifade etti. 

İl Milli Eğitim Müdürlünün projelerini destekleyeceklerini anlatan Vali Akbıyık, “Farkındalık yaratacağız, destekleyeceğiz. Ana ilkelerimiz okullarımız, okul müdürlerimiz,  öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz. Bunun dışındakilerin hepsi bizim o ana sisteme vermiş olduğumuz destekler. Buradaki amacımız iyi ve başarılı insan yetiştirmektir. Geleceğe, istihdama dönük insan yetiştireceğiz. Ama her şeyden önce iyi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, iyi bir insan yetiştireceğiz." dedi.

‘Eğitim bir ekip işidir’ diyen Vali Akbıyık, sadece öğretmenlerin, öğrencilerin, Milli Eğitim Müdürünün işi değil. Bütün kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin eğitime katkı verdiğini kaydetti. 

Herkese elini taşın altına koyma çağrısı yapan Vali Akbıyık, öncelikli hedeflerinin Hakkâri’yi sınavlarda bir üst sıralara yükseltmek olduğu mesajını verdi. 

Basın mensuplarına da eğitime verdikleri destek nedeniyle teşekkür eden Vali Akbıyık, şunları söyledi. “Eğitim kısa süreli bir iş değil, bir süreç. Onun için atalarımız "Beşikten Mezara Kadar Eğitim" diyor. Biz de hayatımızın her alanında birinci meselemiz, görevimiz, vazifemiz önce kendimiz için, çocuklarımız için, ailemiz için içinde yaşadığımız toplum için eğitim olacak kitap olacak."hakkariobjektif

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER