Türkiye-İran 51.Alt Güvenlik Komite Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye ile İran arasındaki 51. Alt Güvenlik Komite Toplantısı, İran’ın Urumiye şehrinde gerçekleştirildi.

Türkiye-İran 51.Alt Güvenlik Komite Toplantısı Gerçekleşti

Toplantıya, Vali İdris Akbıyık’ın yanı sıra Urumiye Başkonsolosu Osman Peşmen, Van J.Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Yüksekova Kaymakamı Ramazan Kendüzler,  İl Jandarma Komutan Vekili Albay Veli Yılmaz, İl Emniyet Müdür Vekili Talat Eryılmaz, 7. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Hasan Koyuncu, 3. Piyade Tümen Komutanlığı Harekât Plan Subayı Piyade Binbaşı Arif Ferah,  Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Remzi Özkül ve Esendere Gümrük Müdür Vekili Olgun Toprakçı katıldı.

Urumiye Ticaret Odası’nda toplantı salonunda gerçekleştirilen 51. Alt Güvenlik Komite Toplantısında iki ülkenin sınır güvenliği, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri görüşüldü.

Hakkari Vali İdris Akbıyık başkanlığındaki Türk heyeti ile Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade başkanlığında İran heyeti arasında Urumiye Ticaret Odası’nda toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda iki ülkenin sınır güvenliği, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantıda alınan kararlar daha sonra karşılıklı olarak imzalanarak protokol halinde getirildi.

İyi dileklerin temenni edildiği toplantı sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Daha sonra Vali İdris Akbıyık, Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade ve beraberindeki heyet ile birlikte Urumiye Şehir Müzesini gezerek burada sergilenen tarihi eserleri yakından inceleyerek eserlerle ilgili bilgi aldılar.

Urumiye çarşısını da gezerek esnaflarla sohbet eden Vali İdris Akbıyık, Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade ve beraberindeki heyet üyeleri daha sonra İran'ın Tebriz şehrini ziyaret ettiler ve Tebriz Kapalı Çarşısını gezdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER