Türkiye ile İran arasındaki 50. Alt Güvenlik Komite Toplantısı yapıldı

Türkiye ile İran arasındaki 50. Alt Güvenlik Komite Toplantısı, Hakkari'de gerçekleştirildi.

Türkiye ile İran arasındaki 50. Alt Güvenlik Komite Toplantısı yapıldı

Toplantı öncesi Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade Valilik şeref defterini imzaladı. Ardından beraberindeki heyet ile birlikte Vali İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret ettiler.

Burada bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık şunları kaydetti:  

"İki ülke arasındaki ticari, kültürel ve sınır ilişkilerinde daha çok iş birliği yapmak ve var olan sorunları gidermek amacıyla bir araya geldik. Urumiye ile olan ilişkilerimiz iyi düzeyde bundan sonra da böyle devam edeceğine inanıyoruz".

Ardından Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen 50. Alt Güvenlik Komite Toplantısında iki ülkenin ci, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantıda alınan kararlar daha sonra karşılıklı olarak imzalanarak protokol halinde getirildi.

İyi dileklerin temenni edildiği toplantı sonunda Vali Akbıyık, Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade beraberindeki heyet üyelerine çeşitli hediyeler takdim etti.

Toplantıya, Vali İdris Akbıyık’ın yanı sıra Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Urumiye Başkonsolos Vekili Lezgin Sevgin, Yüksekova Kaymakamı Ramazan Kendüzler, Şemdinli Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, 34. Hudut Tugay Komutan Vekili Suat Arabayaban, 7. Hudut Alay Komutan Vekili Piyade Albay Barış Ateş,Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım ve İl Göç İdaresi Müdür Vekili Cihat Yıldırımçakar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER