Şişli'den Hakkari'ye “Bir Kitap Bir İnsan” Projesi kapsamında Kütüphane açılışı

İstanbul Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı bazı okulların desteği İLE Hakkari'de Gazi İlk ve Ortaokulunda oluşturulan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Şişli'den Hakkari'ye “Bir Kitap Bir İnsan” Projesi kapsamında Kütüphane açılışı

Sümbül Mahallesi'ndeki Gazi İlk ve Ortaokulunda kurulan kütüphanenin açılışına Val İdris Akbıyık, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Hakkari il Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Şişli ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve beraberindeki heyet ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

 Açılışta bir konuşma yapan  Akbıyık, Burada göreve başladıklarından beri birinci meselelerinin eğitim olduğunu belirtti.

 Hakkari’nin de, Şişli’nin de İstanbul’unda, Türkiye’nin de dünyanın birinci meselesinin eğitim ve kitap olduğunu dile getiren Vali  Akbıyık, şunları kaydetti:

"Bizim bu deryada bir damla katkımız olursa kendimizi mutlu hissedeceğiz. Bundan dolayı burada birçok projeler yapıyoruz. Hakkari’nin tabiki Şişli’den Türkiye’nin diğer yerlerinden daha çok eğitimde desteğe, projeye, girişime ihtiyacı var. “Bir Kitap, Bir insan” projesini yaklaşık 15 yıldır çalışmış olduğumuz yerlerde yürütüyoruz. İlk Diyarbakır Çınar’da “Bir Kitap, Bir Altın” projesi ile başladık. Kitap okuyanlara altın verdik. En son dedik ki okumanın değeri altınla, parayla ölçülmez. “Bir Kitap, Bir İnsan” dedik. İnsan kitap kadar, kitap insan kadar kıymetlidir. Herkes bir kitap okuyacak bir kişiye de okutacak. Geldiğimiz günden bugüne 10 bin üzerinde kitap okuttuk ve gerek dışarıdan gelen hayırseverlerimiz gerekse buradaki hayırseverlerimiz, kamu kurum kuruluşları bu çerçevede bir farkındalık oluşturmak amacıyla yerine göre kitap, yerine göre kütüphane, yerine göre farklı okul projeleri ile okul aile birlikleriyle bir hız kazandı ve Hakkari’nin gündemi artık şiddet değil, kötü imaj değil, Hakkari artık okumak, kültürel sosyal, sportif faaliyetlerde bulunmak istiyor, festival yapılması isteniyor. İşte bizde bu çerçevede Hakkari’nin hak ettiği gerçek imaja ulaşması için çaba sarf ediyoruz.

Cilo Sat Dağları gibi Hakkari turizm açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Vali Akbıyık, konuşmasına şöyle devam etti:

İnşallah oralarda da önümüzdeki zamanda festivaller yapağız. Gerçekten Hakkari Türkiye’nin Alpleri İsviçre’si buzul gölü Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Buralar hak ettiği turizm değerine kavuşacak. Tabi Hakkari’de yapılacak çok iş var. İşte maden izabet fabrikası kurmaktan festivallere kadar yada iş projeleri oluşturmaktan değişik etkinliklere kadar birçok projemiz var.  Ama bütün bunların içinde bizim en önemli problemimiz eğitim, 8 ayda bir ivme kazandığımızı düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki sınavlarda bunları gösterecek. Tabiki sınav tek ölçümüz değil biz iyi yurttaş, iyi vatandaş yetiştirmek istiyoruz. Toplumun yanında hayatta da Türkiye’de başarılı olmak için bu sınavlarda Hakkari’nin iyi bir puan alarak hak ettiği yere ulaşması lazım".

Programın ardından Vali İdris Akbıyık, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve heyet üyeleri ile birlikte Özel Harekat Şube Müdürlüğüne geçerek, burada güvenlik güçleriyle sohbet etti.

Daha sonra Müdür Yentür ve beraberindeki heyet Vali İdris Akbıyık'ı makamında ziyaret ettiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER