Şemdinli'de Bir ilk Beyin tümörü ameliyatı yapıldı

Şemdinli Devlet Hastanesinde ilk beyin uru operasyonu başarıyla yapıldı.

Şemdinli'de Bir ilk Beyin tümörü ameliyatı yapıldı

Baş ağrısı ve balans bozukluğu gibi yakıntılarla Şemdinli Devlet Hastanesine kazançlan Mehmet Selim Gürdal'ın (50), çekilen tomografi neticesi beyninde kanama olduğu belirledi. Hemen tetkiklere başlayan Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Op. Dr Burak Bahadır, hastanın beyninde ur olduğunu ve buna bağlı olarak kanama olduğunu belirleyerek operasyona aldı. Takriben 6 saat süren operasyonun nihayetinde hasta sıhhatine kavuştu.

Gazetecilere izahlarda bulunan Op. Dr. Burak Bahadır, 50 yaşında olan erkek hastanın kendilerine şuur bulanıklığı, baş ağrısı ve bir tarafı tutmama yakıntısıyla müracaat ettiğini belirterek, “Hastanın çekilen tomografisinde beyinde kanama mevcuttu. Tetkiklerini yaparken git gide şuuru daha da geriledi ve bir tarafı tutmamaya başladı. Kelimeleri çıkaramaz hale geldi. Zaman kaybetmeden operasyona aldık. Operasyon takriben 6 saat sürdü. Çeşitli yerlerden beslenen bir kitle ve bu kitleye bağlı kanama vardı. Çok sert bir beyni vardı, açmasaydık dakikalar içerisinde hastamızı kaybedebilirdik. Kitleyi çıkardık. Kitle yumurta büyüklüğündeydi. Patolojiye gönderdik ve neticenini bekliyoruz. Hastamız operasyondan sonra tamamiyle konuşabilir ve ayaklarını kullanabilir bir şekilde uyandı. Kitle konuşma merkezine çok yakın bir yerdeydi. Bu operasyonun özelliği ise şimdiye kadar Şemdinli kazasında rastgele bir beyin operasyonu yapılmamış olmasıdır” diye konuştu.

Şemdinli Devlet Hastanesi Başhekim Onur Sakallı ise yaklaşık bir senedir Şemdinli’de görev yaptığını belirterek, “Olanaklar beklediğimden çok daha iyiydi. Hemen hemen tüm dalların olduğu, tüm ekip arkadaşlarımızın ellerinden geleni sonuna kadar yaptığı bir hastanedeyiz. Bugün de kazamızda ilk defa beyin tümörü operasyonu yapıldı. Hastanemizin olanakları gayet iyi, hemen hemen bütün operasyonları yapabiliyoruz. Sevk oranlarımız her geçen gün daha da azalıyor” dedi.

Yüksekovahalkınsesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER