Pervin Buldan Hakkari'de Davul Zurna İle Karşılandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bir dizi ziyaretler ve vatandaşlarla bayramlaşmak üzere Hakkari’ye geldi.

Pervin Buldan Hakkari'de Davul Zurna İle Karşılandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars ve Iğdır’ın ardından Hakkari’ye geçerek bayram ziyaretinde bulundu. Buldan ve partililer Özgürlük Meydanı’nda davul zurna ile karşıladı. Ardından Buldan ve beraberindekiler çarşı merkezinden HDP İl binasına kadar davul zurna eşliğinde yürüdü. 

İl binasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan uzun süredir bayram kutlayamadıklarını ve bayramları buruk geçirdiklerini söyledi. Buldan, “Acının ölümlerin olduğu yerde elbette bayram kutlanmaz. Ama hep yüreğimiz buruk bir şekilde bayram kutladık. Bu bayram diğer bayramlarda yaşadığımız o burukluğun, acının biraz daha gölgede kaldığı, geleceğe dair beklentilerin yüksek olduğu bir bayramdı. Bundan önce bayramları hep tecridin olduğu dönemlerde karşıladık. Bu bayram sizin seçtiğiniz bir milletvekilinin başlatmış olduğu ve 200 gün süren açlık grevleri sayesinde tecridin kısmen kırılmış, kaldırılmış olduğu bir bayrama denk gelmesi anlamlıdır. Sizin seçtiğiniz Hakkari milletvekili Leyla Güven büyük bir direnişin altına imza attı. Buradan ona selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum” dedi.

Leyla Güven’in en kısa sürede Hakkari’ye geleceğinin müjdesini de veren Buldan, “Şu anda Leyla Güven ve onunla birlikte cezaevlerinde olan binlerce arkadaşımız aynı sevinci ve mutluluğu yaşıyorlar. Bu coşkunun, moralin Leyla’nın başlattığı ve cezaevleri ve dışarıda binlerce insanın desteğiyle yaptı. Açlık grevleri neticesinde aile ve avukatlarla İmralı’da görüşmeler kısmen başlatılmıştır. Tecrit sadece İmralı’da değil, sadece Sayın Öcalan üzerinde değil tüm Türkiye’de insanları izole eden bir anlayış biçimidir. Tecrit ile bu ülkenin ne hale geldiğini hepimiz gördük. Tıkanan demokrasi kanalarıyla birlikte başkanlarımızın yerine atanan kayyumlar, tutuklamalar, barışı demokrasiyi dillendirenler ve özgürlüğü talep edenler maalesef cezaevindeler. Açlık grevi süreçlerinde bizlere birçok şeyi başaracağımızın sinyalleri de verildi. Demek ki istersek, büyük bir cesaret gösterirsek her şeyin üstesinden gelebiliriz” dedi. 

Ders verebilecekleri yeni bir tarihin de önlerinde olduğunu söyleyen Buldan, bu tarihin de 23 Haziran İstanbul seçimleri olduğunu söyledi. Buldan konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Şırnak Belediyesini, Şemdinli’yi, Çukurca’yı, Uludere’yi gasp eden anlayışa ders vermek için 23 Haziran’ı iple çekiyoruz. İstanbul’da 31 Mart’taki tavrımızı 23 Haziran’da bir kez daha hayata geçireceğiz. Demokrasi güçlerinin adayını desteklemek için 23 Haziran’a kadar çalışacağız. Yemeden, içmeden, uyumadan çalışacağız ki AKP’ye ders verelim. Bunda sizlere de büyük görev düşüyor. İstanbul’da Şemdinlili, Hakkari, Yüksekovalılar var, ulaşabildiğiniz herkese ulaşın 23 Haziran tarihinde herkesin sandığa gitmesini ve demokrasi güçlerine oy vermesini söyleyin. Türkiye’nin demokratikleşmesi, tıkanan demokrasi kanallarının açılması için 23 Haziran bizler için önemlidir. Hep birlikte kazanacağımıza yürekten inanıyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Buldan ve beraberindekiler Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman’a  tebrik ziyaretinde bulundu.MA

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER