(HÜ) 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı düzenlendi

Hakkari Üniversitesinde 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı düzenlendi.

(HÜ) 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Konferansı düzenlendi

Konferansa Vali İdris Akbıyık’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın. Prof. Dr. İlhan Süreyya Sırma, Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Prof. Dr. Gassan Mortada, Doç. Dr. Fadıl Ayağan ve Üniversite talebeleri katıldı.

  Hakkâri Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilen Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Hemen peşinden Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda Vali İdris Akbıyık bir konuşma yaptı. Daha sonra Prof. Dr. İlhan Süreyya Sırma Fuat Sezgin kimdir, Nasıl Fuat Sezgin olmuştur, konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Hemen peşinden Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, İslam Düşüncesinin gelişim sürecinde Fuat Sezginin rolünden söz etti. Prof. Dr. Gassan Mortada ise doğu ve batı da Fuat Sezgin konulu konuşmayı yaptı.

Programda bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık; “Malumunuz olduğu üzere 2019 senesi Sayın Cumhurbaşkanı takdirleriyle Fuat Sezgin senesi olarak duyuru edildi. Bizde bu vesileyle ülke olarak İslam dünyasının, Türk dünyasının ehemmiyetli bir bilim insanı olan Fuat Sezgini inceleme okuma, öğrenme fırsatı bulacağız. Fuat Sezginin hayatını incelediğimizde, batının bizlere olan o pozitif bilim anlayışını dayattığı, bir hayli şeyi kendilerinin buluşları, buluşları gibi gösterdiği vaziyetlerin yalandan ibaret olduğunu, aslında batının buluşu, buluşu olmadığını kanıtlayan, Rönesans’ın,  Reformun yalanlarını ortaya koyan ve batının o pozitivist bilim anlayışının akışında İslam bilim anlayışını yapmış olduğu çalışmalarla alternatif olarak ortaya koyabilen Türk dünyasının İslam dünyasının Türkiye’nin bir değeri. İfadelerini kullandı.”

Vali Akbıyık konuşmasını şöyle sürdürdü. “Fuat Sezgin’in Günde 17-18 saat çalıştığını öğrendim. 27 tane dil bildiğini öğrendim. Netice olarak ta İslam bilim tarihinde, ülkemizde ve Avrupa’da yapmış olduğu çalışmalar da birçok yeni fikir üretmiş, İslam ve Türk dünyasıyla alakalı gerçekleri ortaya koyan bir bilim insanıdır.  Bugün de İstanbul Gülhane parkında müzesi bulunuyor. İstanbul’dayken ben bu müzeleri gezdim ve bütün arkadaşlara öneriyorum. “

Programda,  Prof. Dr. İlhan Süreyya Sırma Vali İdris Akbıyık’a kitap armağan etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER