HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven Açıklaması

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevinin 120. gününde Hakkari’de basın açıklaması yapıldı.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven Açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hakkari il örgütleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle sürdürülen açlık grevine dair açıklama yaptı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 120 gündür sürdürdüğü açlık grevine dikkat çekilen açıklama HDP il binasında yapıldı. DBP PM Üyesi Zahide Besi, HDP ve DBP yöneticileri ile belediye eşbaşkan adayları Seher Kadiroğlu Ataş ve Cihan Karaman’ın da katıldığı açıklamada konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Hakkari halkının 24 haziranda oyunu verdiği iradesi Güven’in barış, eşitlik ve demokrasi için mücadele ettiğini söyledi. 

Cezaevlerinin de dahil olmasıyla büyüyen açlık grevi eylemine işaret eden Başaran, “Bu talep sadece grevdeki arkadaşlarımızın değil bütün Kürt halkının talebidir. 8 Mart’a giderken bu tecridin kadınlar üzerinde nasıl yoğun olduğunun farkındayız. Bu tecridin Türkiye halklarına, gençlerine, inançlarına, çocuklarına uygulandığını biliyoruz. Tecrit demek savaş demektir. Tecrit karşısında durmakta barış istemektir, özgürlüğü savunmaktır” dedi. 

Bir halkın meşru talebi karşısında hükümetin üç maymunu oynadığını söyleyen Başaran, “Kendi iç hukukunu, anayasasını, uluslararası sözleşmeleri yok saymaktadır. Ve zindan direnişlerine yoğun baskı oluşturup disiplin cezaları, radyo, tv, gazete cezaları ile direniş haberlerini yasaklamaktalar. Tokattaki direnişçilere B vitamini ve karbonat verilmemekte” diye konuştu. 

İktidarın yerel seçimlere giderken savaş, çatışma, kutuplaştırma politikasını yükselttiğini dile getiren Başaran, “Kısa vadede başarı kazanacaklarını düşünen iktidar ülkenin geleceğini tehdit etmektedir. Leyla’yı kaybetmek demokrasiyi, eşitliği kaybetmektir. Türkiye halklarının kaybetmesi demektir. Vekilimiz kritik eşiği çoktan geçmiştir. Hakkari’den vekilimizin 120’nci gününde tekrar iktidara sesleniyoruz. Leyla milyonların iradesidir ve milyonların talebi için demokrasi, eşitlik ve özgürlük için bedenini açlığa yatırmıştır” ifadesinde bulundu.MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER