Hakkarililer Derneği Mersinde Açıldı

Mersin'de Hakkârililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği açıldı. Yapılan konuşmalarda kültürel asimilasyona karşı yöre derneklerinin önemine vurgu yapıldı.

Hakkarililer Derneği Mersinde Açıldı

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Çankaya mahallesinde bulunan Balıkçılar Pazarı’nda, Hakkârililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği açılışı yapıldı. Açılışa Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayı Alaattin Erdoğan ve HDP bir önceki dönem Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan ile yöre dernekleri ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Etkinlikte konuşan Hakkârililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Tamur, bu tür dayanışma ve kültür derneklerinin tüm halka moral olduğunu ve bu tür dayanışmalarla tüm siyasi sorunların çözülebileceğini savundu.
 
'KÜLTÜREL ASİMİLASYONA KARŞI DERNEKLER DESTEKLENMELİ'
 
Bu tür kültür ve yöre derneklerinin ülkeyi bütünleştirmek için büyük bir önem taşıdığını ifade eden HDP bir önceki dönem Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan, bu derneklerin her yerde kurulup, desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti. Son olarak konuşan HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayı Alaattin Erdoğan, devletin yürütmüş olduğu kültürel asimilasyona karşı dayanışmanın önemine vurgu yaparak, bu tür derneklerin desteklenmesini istedi. Erdoğan, “Bizim yıllardır Mersin'de partimizin temel politikası da halkın değerlerini bütünleştiren ve güçlendiren bir politikası olmuştur. Bundan dolayı Akdeniz Belediyesi'ni geri alarak halkı güçlendiren ve bütünleştiren politikamızı kaldığı yerden sürdüreceğiz" dedi. 
 
Açılış, yapılan konuşmaların ardından alkışlarla son buldu. MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER