Hakkarili Besiciler "Yaylarımız artık özgür olsun"

Yayla ve mera yasaklarından kaynaklı hayvanlarını satmak zorunda kalan Hakkarili köylüler, "Yaylarımız artık özgür olsun" diye seslendi.

Hakkarili Besiciler "Yaylarımız artık özgür olsun"

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 23 Aralık 2017 tarihinde partisinin Hakkari il kongresinde “yayla yasaklarını kaldıracağız” açıklaması yapmıştı. Ancak, aradan 15 ay geçmesine rağmen bölgede bulunan yüzlerce yayla, halen yasaklı durumda. Bölgenin en temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı artık yapamaz duruma gelen köylüler, yaz aylarında yaylalara çıkamadıkları için ne kışın hayvanlarına verecekleri ot biçebiliyor ne de yazın hayvanlarını besleyebilecek alan bulabiliyor. 

 Yayla yasakları nedeniyle hayvanlarını satmak zorunda kalan köylüler, hükümetin yasak uygulamasına  son vermesini istiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte kısa bir süre sonra yaylalara çıkmak isteyen köylüler, yasaklı olan yüzlerce yaylanın artık özgür olması gerektiğini ifade ediyor.

 Bölgedeki besiciliğin çok zahmetli bir iş olduğunu, bu şartlarda da yapılmasının çok daha zor olduğunu belirten Giyasettin Yaşar ise, “Geçtiğimiz yıl yayla yasakları yüzünden kendi yaylalarımıza bile çıkamadık. Bu nedenle koyunlarımızı yazın sıcaklarında bu vadilerde beslemek zorunda kaldık. Eskiden yayla yasakları olmadığı için yaylaya çıkar, huzur içinde hayvanlarımızı besler ve güzel bir verim alırdık. Ama son yıllarda yasaklar yüzünden artık yaylalara çıkamıyoruz. Yasaklardan dolayı başka bölgelere götürdüğümüz koyunlarımızı sağmak için 40 kilometre yol gidiyoruz. Oraya gidene kadar perişan oluyorduk. Bizim dileğimiz bu yıl yetkililerin yayla ve meralarımızı yasaklamaması ve yollarımızı kapatmamalarıdır. Attık yasakların olmadığı bir ortamda yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Bu yıl da yasaklar kalkmazsa artık hayvancılık yapmayacağız” diye konuştu. MA

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER