Hakkari'de yogun yagislar nedeniyle evlerini terk ettiler

Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Ormanlı (Zawîte) köyünde etkili olan yağışlar hayatı olumsuz yönde etkilerken, köydeki bir çok köylü heyelandan dolayı evlerini terk etti.

Hakkari'de yogun yagislar nedeniyle evlerini terk ettiler

   Bölgede günlerdir etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Yoğun yağışların yaşandığı Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Ormanlı (Zawîte) köyündeki birçok ev toprak kayması nedeniyle boşaltıldı. Evlerde büyük çapta hasarlar meydana gelirken Hakkari-Şırnak karayolunun büyük bir bölümü de heyelan nedeniyle zarar gördü. 

‘15 HANE BOŞALTILDI’

Yağışların yer yer devam ettiği bölgede köylüler, heyelandan dolayı 15 evi boşalttı. Evlerini tahliye eden köylülerin bir bölümü minibüs ve kamyonetlerle evlerini kent merkezine taşırken, bir bölümü de civar köylerdeki akrabalarının yanına sığındı. Toprak kayması ve devam eden yağışlardan dolayı büyük bir endişe içinde olduklarını belirten köylüler konuyla ilgili yetkililere yardım çağrısında bulundu.

‘YARDIM BEKLİYORUZ’

Köy Muhtarı Agit Ölmez bir haftadır yağan yağmurlar nedeniyle evlerinde çatlaklar oluştuğu, tehlike arz eden evlerin boşaltıldığını belirterek şöyle konuştu: “Yağmur felaketi nedeniyle köydeki 55 hane mağdur olmuş, evleri tek tek boşaltıyoruz, birçok ahırımız çöktü koyun ve arılarımız telef oldu” diyerek yardım beklediklerini söyledi. 

Köy sakinlerinden Hülya Ediş ise, şunları belirtti: “Bizim köyümüzde oluşan heyelan sonucu 15-20 hane boşaltıldı. Diğer evlere de zaten kimse korkudan giremiyor. Bu insanlar telaş içerisinde. Gidecek bir kapımız bir yerimiz yok. Herkes perişan hava çok soğuk. İnsanların yardıma ihtiyacı var.”

Şu ana kadar defalarca yetkililere dilekçe verdiklerini belirten köylüler, hiç kimsenin köylerine gelip incelemelerde bulunmadıklarını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER