Hakkari'de "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" Düzenlendi

Hakkâri Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" düzenlendi.

Hakkari'de "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" Düzenlendi

Anma yürüyüşüne Vali/Belediye Başkan V. İdris Akbıyık, İlimiz protokol üyeleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sporcular, öğretmen, öğrenci, polis, asker ve vatandaşlarımız katıldı. 

105 yıl önce donarak şehit düşen 90 bin askerimiz için 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Dağı eteklerinden kayak merkezine yapılan yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüş yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yürüyüşe katılan vatandaşlarımız, dev Türk bayrakları açarak Sarıkamış şehitleri için dualar ettiler. 

Valimiz Sayın İdris AKBIYIK ve beraberindekiler, yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından kayak merkezine vardılar. 

Yürüyüş sonrasında bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık, 105 yıl önce bu toprakları vatan yapmak için gözlerini kırpmadan şehit olan 90 bin Sarıkamış şehidini anmak, onların kahramanlıklarını, yiğitliklerini bir daha hissetmek için 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Dağına yürüdüklerini söyledi.

1877'deki Osmanlı-Rus savaşında Sarıkamış, Kars, Batum ve Ardahan'ın Ruslar tarafından işgal edildiğini anımsatan Vali Akbyık, şöyle konuştu:

"Buralar 40 yıl esaret altında kalmıştı. İşte onları bu esaretten kurtarmak için o zamanki kahraman komutanlarımız, askerlerimiz, yöneticilerimiz, milletimiz, Sarıkamış'ta taarruza kalktı. Maalesef yetersizlikler, bilgisizlik, tecrübesizlik, imkânsızlıklardan dolayı 90 bin şehit verdik. Mehmetçiğimiz orada kahramanca savaştı. Hepsi donarak şehit olmadı. Göğüs göğüse çarpışarak şehit oldu birçoğu da. Bu askerlerimiz Yemen’den Kafkas cephesine geldiler ve orada yazlık elbiseleriyle savaştılar. İstanbul’dan çıkan ve elbise getiren 3 gemiyi Rus donanması maalesef batırdı ve bu elbiseler ulaşamadı. O zaman Sarıkamış’ı Kars’ı kurtaramadık ama daha sonra vatan topraklarına katıldı. Biz de bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi bu ruhu bu yiğitliği, bu kahramanlığı yaşamak ve yaşatmak için burada toplandık. Şair diyor ya; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak uğrunda ölen varsa vatandır’. Biz bulunduğumuz toprakları vatan yapmak için çok şehitler verdik. Malazgirt’te, İstanbul’u fethederken şehitler verdik. Sarıkamış’tan 20 gün sonra askerlerimiz Çanakkale’ye gidiyor ve 250 bin şehit veriyoruz. O sıralarda üniversiteye gidecek öğrenci bulamıyorlar liselerde tamamı şehit olmuş. Ortaokullardan üniversiteye kayıt yapıyorlar. Yani bu topraklarda yaşayan Edirne’den Kars’a tün vatandaşlarımızın hepsi kahraman. Zamanı geldiğinde hiç düşünmeden işte gerektiğinde 250 bin, Sarıkamış’ta 90 bin, 15 Temmuz’da 250 şehit bir gecede verebiliyor. Yeter ki söz konusu vatan olsun din olsun devlet olsun.  Onun için bu topraklar dünyanın en kutsal toprakları. Çünkü en çok şehit kanı bu topraklarda var. "

Vatan, devlet, din ve bayrak için ülkenin farklı yerlerinde ve değişik ülkelerde şehitler verildiğini aktaran Akbıyık, şunları kaydetti:

"Sadece Hakkâri’de 3 bin 250'nin üzerinde şehidimiz var. Bunun 750'ye yakını Hakkârili. Biz sadece burada değil, gerektiği zaman sınırlarımızın dışında da, gönül coğrafyamızda şehitler veriyoruz. Bizim gönül coğrafyamız mağdur, mazlum milletlerin olduğu her yerdir. Gerektiği zaman Irak'ta, Suriye'de, Yemen'de ya da dünyanın başka bir tarafında mağdur ve mazlum bir millet varsa biz millet olarak her yerde şehit olmaya, şehit vermeye hazırız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Sarıkamış şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun. "

Sarıkamış şehitlerimiz için yapılan duanın ardından Rengi Hakkâri Sanat Topluluğu tarafından şiirler okunarak türküler seslendirildi.

 Daha sonra kayak merkezinde meşaleli gösteri yapan sporcular ve güvenlik güçlerimiz açtıkları Türk bayraklarını Vali İdris Akbıyık’a hediye ettiler. Vali Akbıyık, kendisine hediye edilen Türk bayraklarını öperek teslim aldı.

Katılımcılara bere ve atkı dağıtıldığı etkinlik, öğle yemeği ikramı ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER