Hakkari'de Kurşun-Çinko Çalıştayı düzenlendi

Hakkari'de Vali İdris Akbıyık Başkanlığında Hakkari Valiliği ve Kurşun Çinko Çalışma grubu tarafından Çinko çalıştayı düzenlendi.

Hakkari'de Kurşun-Çinko Çalıştayı düzenlendi

 Programa Vali Akbıyık’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, MEGEP Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Durceylan, Türkiye Mermi-Çinko Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk ve alakalı müessese müdürleri katıldı.

 Hakkâri Ticaret ve Endüstri Odasının konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Hemen peşinden Türkiye Kurşun-Çinko Çalışma Grup Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk ve ekibi, daha sonra Hakkâri ve Şırnak etrafının jeoloji ve Pb-Zn yatakların oluşumu, Hakkâri ve Şırnak bölgesinin Pb-Zn ataklarının Türkiye ve dünyadaki diğer yataklarla karşılaştırılması ve Hakkâri bölgesinde maden imalatından metal imalatına geçişin gereğinden söz etti.

 Programda konuşma yapan Vali Akbıyık; “Şehrimizde bulunan ehemmiyetli maden yataklarının bir an önce ulusal ekonomimize kazandırılması için her türlü desteği veren ve bütün proje çalışmalarında yanımızda olan Kurşun-Çinko Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’e, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Nurullah Hanilçi ve çalıştayımıza katılan bütün bilim insanı ve madencilerimize tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu çalıştayın bizlere Hakkari’de madencilik ve bu konuda yapılacak yatırımlar, çalışmalarla alakalı ciddi bir projeksiyon kazandıracağı ile ilgili inancım tamdır.

 Ülkemizin jeolojik yapısı gereği maden yatakları itibariyle çok zengin bir konumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebepledir ki yüz yıllardır Ülkemiz üzerinde hâkimiyet kurma düşüncesi, bölgemizi, ülkemizi istikrarsızlaştırma düşüncesi iç ve dış bütün şer odaklarının zihinlerinde gizli durmaktadır.

 Hakkâri Bölgesinde Çinko-Kurşun Madenciliği son 15 senede bölge ve ülke ekonomisine ehemmiyetli katkılar yapmıştır.

 2004 seneninden günümüze kadar bölgemizde milyonlarca ton çinko imalatı gerçekleşmiş olup, bunlar başta İran olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmiştir." şeklinde konuştu.

 Türkiye çinko cevheri imalatı 2018 İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği) verilerine göre 900 bin tonu aşmıştığından söz eden Vali Akbıyık; " 2014’de 400 bin ton olan çinko cevher imalatımız 2018’de ikiye katlanmıştır. Türkiye Kurşun-Çinko imalatı içindeki Hakkâri’nin hissesi bugün takriben %10 olmakla beraber gelecekteki imalat artışıyla %25’lere hem de daha üst noktalara çıkabileceği değerlendirilmektedir. Bu düzeydeki bir maden üretimi ile Hakkâri veyahut etrafında bir metalürji fabrikasının kurulması zorunluluk halini almıştır. Böylesi ehemmiyetli bir adım atılmadan önce cevher kalitesinin, cevher özelliklerinin ve cevher miktarının özetle 'hangi tür madenden elimizde ne kadar var ve buna göre nasıl bir kuruluş dizayn edilmelidir?' Sualinin çok iyi cevap vermesi gerekmektedir. Çünkü bölgemizde hem oksitli-karbonatlı hem de sülfürlü madenler bulunmaktadır. Bunların hem maden zenginleştirme işlemleri hem de metalürjik prosesleri farklılık göstermektedir.

 Türkiye’nin çinko maden yataklarının en zengin bölgesi olan İlimiz de ne yazık ki ki bir izabe tesisi bulunmamaktadır. Bu bizim her vakit ifade ettiğimiz, özel sektör ya da devlet eliyle bir neticeye eriştirmek istediğimiz ehemmiyetli konulardan bir tanesidir.

 Özel sektör veya kamu eliyle yapılan projeler çalıştaylar sayesinde siz değerli hocalarımızın çalışmaları ve bölgemizde yaptığı araştırmalar hedeflerimize erişmemizde ciddi katkılar yapacaktır. Hakkâri Kurşun-çinko maden yatakları araştırmaları yaklaşık 15 senedir sürüyor ve bu çalışmalar her geçen gün somut verilere erişiyor.

 Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine ve ilerlemesine Şehrimizde kurulacak olan izabe tesisinin çok büyük bir katkı sağlayacağı, ciddi artı değer yaratacağı düşüncesindeyim. Çok kolay bir örnek verecek olursak İran’a 200-250 dolara sattığımız madeni 2500-3000 dolara tekrar satın almaktayız. Bu vaziyet ülke olarak bizim çok büyük kaybımız. İzabe tesisi kurulması vaziyetinde takriben bir milyar dolar ülke ekonomisine katkı yapacağını değerlendirmekteyiz.

 Bu bağlamda Kurşun-Çinko Çalıştayı’nın Şehrimizde tertip etmesi ehemmiyetli bir adım olacaktır. Akademisyenlerimiz bilhassa Hakkâri bölgesindeki çinko-kurşun yataklarının özelliklerini, dağılımını ve metalürjiye geçiş için neler yapılması gerektiği konusunda ehemmiyetli bir yol çizeceği kanınındayım.

 Konuşmamı sonlandırmadan önce; buraya kadar gelerek bizlere çok değerli araştırmalarını sunacak olan madencilerimize, hocalarımıza sözü bırakıyor, hepinizi saygı ile selamlıyor programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

 Vali Akbıyık, bölgemizde yaptıkları çalışmalardan dolayı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’e onurluk verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER