Hakkari'de Küçükbaş Hayvan Desteği

Hakkari'de yerel kaynakların kullanımı ile Hakkari Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Hakkari İlinde Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında 27 aileye 540 Koyun 27 Koç ve 20 Aileye ise 400 keçi ve 20 teke dağıtıldı.

Hakkari'de Küçükbaş Hayvan Desteği

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan çiftlik mevkiinde yapılan küçükbaş dağıtım programında açıklama yapan Vali İdris Akbıyık, Hakkari’de en önemli problemin işsizlik ve ekonomik problem olduğunu belirtti.

Bunu önlemek amacıyla Hakkari Valiliği olarak, İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğü ile başta hayvancılık olmak üzere tarımı, meyveciliği ve turizmi olmak üzere her alanda desteklemeler yaptıklarını dile getiren Vali Akbıyık,  şunları kaydetti:

"Bugünde küçükbaş hayvan dağıtım törenindeyiz.  Bizim bu sene İl Özel İdaresinden ayırdığımız pay 1,5 Milyonu geçti. Merkezde küçükbaş hayvan, Şemdinli, Derecik arıcılık yine Yüksekova’da mandacılık ve aspir bitkisini destekliyoruz.  Bu yıl üç katına çıktı ekilebilir aspir alanı sanırım 15 bin dekara çıktı. Yine Çukurca’da seracılığı artı tahini olmak üzere birçok alanda desteklerimiz var. Amacımız Hakkari’de insanımızın bütçesine azda olsa bir miktar katkıda bulunmak, işsizliği önlemek ve hayvancılığı eski günlere kavuşturmak. Tabi Hakkari’nin potansiyelleri çok yüksek. Bir yandan turizme açılmayı bekleyen bakir dağları, gölleri, kayak merkezi, öbür taraftan hayvancılığı yaygınlaştırmak, aspir ve tahin gibi çeşitlilikleri artırarak burada ekonomik bir hareketlilik getirmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın almış olduğu hayvanlar 2 yıla kadar ödeme yapmayacak, 2 yılın ardından faizsiz üç eşit taksitle ödemelerini yapacaklar.  Tabi yine başka bir amacımız da örnek işletmeler oluşturmak. İnşallah amacına ve hedefine ulaşır. Herkese hayırlı ve uğurlu olsun".

Törende çiftçi birlikleri tarafından keçi tiftiğinden yapılmış ve Vali İdris Akbıyık’ın isminin işlendiği el dokuması kilim hediye edildi.

Küçükbaş hayvan dağıtım programına Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı,  İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu,  İl Tarım ve Orman Müdürü Vahap Şimşek ve destekleme alan çiftçiler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER