Hakkari'de Hacı Adaylarının Aşı Heyecanı

2019 yılında ilimiz ve ilçelerinden hacca gitmek üzere kayıt yaptıran vatandaşlarımıza menenjit aşısı yapıldı.

Hakkari'de Hacı Adaylarının Aşı Heyecanı

Hakkari Merkez Hacı Sait camii toplantı salonunda  İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından hacı adaylarına sağlık konulu seminer verildikten sonra menenjit aşıları yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Arabistan'ın sıcak ikliminden dolayı menenjit ve kızamık hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu, bu amaçla aşılama çalışmasının gerekli olduğunu dile getirdiler.

Aşılama esnasında hacı adayları arasında bulunan  Hakkari il Müftüsü Faruk Gürbüz bu yıl  ilimiz ve ilçelerinden görevlilerle beraber 193 vatandaşımızın kutsal topraklara gideceğini, düzenlenen hac konulu kurs ve seminerler ile bilgilendirmede bulunduklarını, gidiş tarihine kadar da bir program dahilinde  seminerlerin devam edeceğini,  ve vatandaşlarımızı hacca hazırlamada gerekli gayreti göstermeye çalıştıklarını ifade etti. Hacı adaylarımızı en güzel bir şekilde kutsal topraklara uğurlamak için hazırlıklarımız devam ediyor diyerek konuşmasını sürdüren il müftüsü Gürbüz, Bu gün yapılan aşılar hacı adaylarımız için çok önemli. Çünkü aşı kartları olmadan hacı adayları Arabistan'a alınmıyor. Her şeyi kuralına uygun yapma konusunda büyük bir titizlik gösteriyoruz. Kalabalık ortamlarda mutlaka hastalıklar oluşabiliyor. Bu aşılar hacılarımızı değişik hastalıklara karşı koruyacak olan karma aşılardır. Hacı adaylarımızın gerek sağlık ve gerekse idari açıdan sorunlarla karşılaşmaması için aşı yaptırmalarında fayda vardır.”diyerek sözlerini tamamladı.

Aşı işleminin ardından Diyanet ve Acente hac organizasyonları ile hacca gidecek vatandaşlarımıza rehberlik etmek üzere görevlendirilen kafile başkanı, bayan irşat ve din görevlileri ile bir araya gelen müftü Gürbüz görevlilere;  “Bizlere misafirlerine hizmet etme görevini nasip ettiği için Allah’u Teala’ya ne kadar şükretsek azdır. Hacı adaylarımız bizlere Allah’ın emanetidir. Bu günden itibaren onların sorunlarıyla ilgilenmeye başlayalım.  İstek ve temennilerini yerine getirelim.  Gerek bizzat görüşerek ve gerekse iletişim kanalları ile onlara ulaşarak yalnız olmadıklarını hissettirelim. Onları daha şimdiden hac havasına sokma gayreti içinde olalım. Onlar için yapacağımız hizmeti en şerefli hizmet olarak görelim. Hac sonrasında da irtibatımızı kesmeyelim. Bu bilinçle hareket ettiğimizde iyi bir görev ifa etmiş olacağımızı ve ömrümüz boyunca bunun hazzını yaşayacağımızı unutmayalım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER