Hakkari'de "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Sertifikası" verildi

Hakkâri İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uygulanan "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul İşbirliği Protokolü" kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılında beslenme, temizlik ve hijyen kurallarına uyan okullara "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Sertifikası" verildi.

Hakkari'de "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Sertifikası" verildi

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen programa Vali İdris Akbıyık, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, İl Sağlık Müdürü Dr. Hamdullah Kara, kurum müdürleri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gürve İl Sağlık Müdürü Dr. Hamdullah Kara, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan  "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu İşbirliği Protokolü" hakkında katılımcılara bilgiler verdiler. 

Daha sonra programda bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık, "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu İşbirliği Protokolü" kapsamında beslenme, temizlik ve hijyen kurallarına uyan okullara beyaz bayrak ve sertifikalarını dağıtacaklarını söyledi. 

Vali İdris Akbıyık, şunları kaydetti: 

"Devletimizin, velilerimizin ve bizlerin de çok önem verdiği okullarda çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim-öğretim görebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılında imzalanan Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü 2015 yılında 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur. Böyle bir iş birliği içerisinde hem okullarımızı sosyal projelere teşvik etmek, neler yapmaları gerektikleri konusunda yol göstermek hem de bunun neticesinde bu standartlara ulaşanlara beyaz bayrak vermek üzere bir çalışma başlatılmıştır. 2018 yılına kadar Hakkâri genelinde 25 okulumuz beyaz bayrak sertifikasına sahip iken, arkadaşlarımızın bu konudaki özverili çalışmaları sonucunda bu yıl da 82 okulumuz denetlenmiş olup 2018-2019 yılında bu sayı 61’ e yükselmiştir. Gelecek seneki hedefimiz tabi ki bu sayıyı 61’de bırakmak değil, okullarımızın yüzde 90’ınını beyaz bayrak sertifikası alacak standartlara yükseltmektir."

 Beyaz bayrak demek okullarımızın bahçelerinin, lavabolarının, sınıflarının temiz ve hijyenik olması, yani sağlıklı bir eğitim ortamı demektir diyen Vali İdris Akbıyık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yine Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2010 yılında imzalanan Beslenme Dostu Okul Programı, 2016 yılında 4 yıl geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur. Bu işe gönül veren mesai arkadaşlarımızın emekleri sonucunda İlimiz genelinde 17 okulumuz ilk defa Beslenme Dostu Okul Sertifikasını almaya hak kazanmıştır. “Beslenme Dostu Okullarımız", beslenme alışkanlıkları ve okul sporları alanlarında yürüttükleri çalışmalarla öğrencilerimizin sağlık ve beslenme konusunda bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı, okul kantinlerinde sağlıklı ürünlerin satılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Buradan okul yöneticisi arkadaşlarımıza bir kez daha okul kantinlerinde gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yiyecek ve içeceklerin satışına müsaade etmemelerini hatırlatmakta yarar görüyorum. Yemekhane ve kantin gibi birimlerde hijyen eğitimi almış kişilerin çalıştırılabileceğini hatırlatıyor ve aksi bir durum ile karşılaşıldığında hem yöneticilerimizin hem de öğrencilerimizin bu konuda üzerine düşen görevleri yapacağına inanıyorum.

Kıymetli okul yöneticilerimiz, okul sağlığı ve hijyeni ile öğrencilerimizin sağlıklı beslenmesi hususlarında Bakanlığımızın yönetmelikleri ve genelgeleri istikametinde çalışmalarınızı sürdürünüz. Unutmayınız ki yavrularımızın beden ve ruh sağlıklarını korumak bizlerin ilk ve en temel görevidir. Çalışmalarımızı bu minval üzere şekillendirmek ve sürdürmek bizlere emanet edilen nesillere sahip çıkmak anlamına gelmektedir.

Bu projeler, eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması ve okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini gibi konularda olumlu bir rekabetin oluşmasına ortam hazırlayacaktır. Tıp dünyasının, bugünün ve geleceğin hastalıkları sıralamasında üst sıralarda yer verdiği obezite ile mücadeleye devlet olarak bizler de çok önem veriyoruz. Obezite ile mücadeleye çocuklarımızın oturduğu sıralardan, okudukları okullardan başlamak elzemdir. Yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçilmesi için, okul kantinlerinin ilgili yönetmelikler doğrultusunda dizayn edilmesi, denetimlerinin yapılması ve en önemlisi toplum olarak sağlıklı beslenme bilincinin kazanılması gerekmektedir. Okullarımızda temiz ve hijyenik bir ortam oluşturulmalı, daha sonra bu temiz ortama uygun, öğrencilerimizi sağlıklı yiyeceklerle buluşturmalıyız. Ayrıca okullarımızın fiziksel aktivite ve spor kültürü programı hazırlayarak yavrularımızı eğitmeliyiz. İşte tüm bunlar, bir okulun sağlıklı birey ve sağlıklı toplum yetiştirme konusunda üzerine düşeni tam olarak yaptığının göstergesidir. İlimizdeki tüm okulların bu standarda kavuşması için başta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm paydaşlarımız gerekli duyarlılığı gösteriyorlar göstermeye devam edeceklerdir. Sağlıklı ve hijyenik koşullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek her öğrencimizin en tabii hakkıdır. Valilik olarak bizler de ilimizdeki okulların beyaz bayraklı, beslenme dostu okul kategorisinde yer alması için tüm okullarımıza destek vermeye devam edeceğiz." 

Daha sonra Vali Akbıyık ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından beslenme, temizlik ve hijyen kurallarına uyan okullara beyaz bayrak ve Beslenme Dostu Sertifikası verildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER