Hakkari’de “ADEM/SODEM” Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Hakkari’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Aile Destek Merkezi (ADEM)/Sosyal Dayanışma Merkezleri (SODAM) 2. Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Hakkari’de “ADEM/SODEM” Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Hakkari’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya başkanlığında SHM ve SYDV Müdürleri ile ADEM koordinatörlerinin katılımıyla “ADEM/SODAM” kapsamında açılan kurslar ve sosyal faaliyetlere yönelik yapılan çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya, bakanlıkları tarafından kadınların psiko-sosyal, sosyo-kültürel, mesleki ve kişisel yönden gelişimleri ile toplumsal uyum ve bütünleşmeyi sağalmaya yönelik olarak Aile Destek Merkezleri’nin açıldığını söyledi.
 
     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya, Aile Destek ve Eğitim Merkezi’nde bayanlara yönelik makine nakışı, el sanatları, kuaförlük ve cilt bakımı, yöresel yemekler, bilgisayar, hijyen eğitimi, kadın sağlığı ve eğitimi, Aile ve çocuk eğitimi, Kur’an-ı Kerim, okuma-yazma ve diğer uygun görülen değişik kurslar verildiği hatırlatarak, “Aile Destek ve Eğitim Merkezinde  (ADEM)  elde edilen bu kurslar sayesinde ilimiz ve ilçelerimizin önemli problemlerinden biri olan nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmaktadır.

 İnsanların meslek sahibi olmalarını ve aile bütçelerine katkı sağlanmaktadır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya başlatılan Aile Destek Merkezleri (ADEM) ile Sosyal Dayanışma Merkezlerine (SODAM) ilişkin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) kurulum taleplerinin değerlendirilmesi bu merkezlerde yürütülen faaliyetler ile bu faaliyetlerin içeriğinin belirlenmesi ve raporlanması, etki analizi sonucu verimsizliği tespit edilen merkezlerin kapatılması veya yeni merkezlerin açılması hususlarında işbirliğine yönelik Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalanmıştır.

 Bu kapsamda İl Müdürü başkanlığında sizlerin katılımlarıyla yılda iki defa faaliyet değerlendirme ve Tecrübe paylaşımı toplantıları düzenleneceği ve her ADEM için yürütülen hizmetlere ilişkin ilk altı aylık değerlendirmeyi yapmak ve bu faaliyet raporları her iki genel müdürlüğümüze gönderilmesi talimatı yer almaktadır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER