Hakkari'de “4. Geleneksel Ters Lale buluşması'' Etkinliği

Hakkari Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları kulübü “4. Geleneksel Ters Lale buluşması” çerçevesinde doğa yürüyüşü düzenledi.

Cihat Kılınç
Hakkari'de “4. Geleneksel Ters Lale buluşması'' Etkinliği

Hakkâri’nin doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla kurulan Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, “4. Geleneksel Ters Lale Buluşması” etkinlikleri çerçevesinde 50 doğaseverle birlikte Ceylanlı köyüne bağlı Sütçüler mezrasına doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu öncülüğünde başlatılan etkinliğe kulüp üyeleri ile 50 doğasever, bir saatlik zorlu yürüyüşün ardından ters lalelerin yetiştiği 2 bin 800 rakımlı Sütçüler mezrasına ulaştı.

Doğaseverler, halk arasında "Ağlayan Gelin" olarak bilinen lalelerin fotoğrafını çekip ardından Kürtçe şarkılar eşliğinde kol kola girip halay çektiler.

Yöresel elbiseleriyle ters lale buluşmasına katılan doğa fotoğrafçısı Metin Akmaz, muhteşem fotoğraf kareleri yakaladığını söyledi.

Cilo Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu, Hakkari'nin kültüründe yer edinmiş ters laleleri ülke turizmine kazandırmak için bu yıl 4'üncü kez bu etkinliği düzenlediklerini söyledi. Tansu, "Bu tür faaliyetleri dernek olarak sık sık yapıyoruz. Geldiğimiz bölge ise ters lalelerin doğol ortamda yetiştiği bölge. Burası uzun yıllar yasaklıydı. Geçen yıl da özel izinle gelmiştik. Bu yıl serbest oldu. Buranın ulaşımı kolay ve doğa manzarası daha iyi olduğu için 2 yıldır ters lale buluşmasını burada yapıyoruz. Doğası mükemmel. Buraya gelenler gönüllerince eğleniyor"dedi.

Ters lale buluşmasına Van'dan katılan Viyan Cin ise, "Burası müthiş. Hiç keşfedilmemiş bir cennet gibi. Herkesin gelip burayı görmesini isterim. İnsanların burayı bilmesini, Hakkari'nin dağlarını keşfetmelerini isterim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER