Hakkari KESK: Sivas Katliamı Mesajı

KESK’ten yapılan yazılı açıklamada Sivas Katliamı’nın 26. Yılının geride bırakıldığı hatırlatıldı.

Hakkari KESK: Sivas Katliamı Mesajı

‘Karanlığa Teslim Olmayacağız, SivasMadımak Katliamı’nı Unutturmayacağız’ denilen açıklamada, “Acımızı derinleştiren, katliamın örgütlü ve planlı gerçekleştiğine dair çok sayıda delil olmasına, katliamdan önce alenen hazırlık yapıldığının devlet tarafından bilinmesine rağmen kimi kirli hesap ve politikalar uğruna göz yumulmuş olmasıdır. Çorum, Maraş başta olmak üzere daha önce yaşanan katliamlarda olduğu gibi Sivas Katliamı’nda da gerçek sorumluların açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir.” İfadelerine yer verildi. 

Sivas katliamın firari sanıklarının zaman aşımından yararlandırıldığı ileri sürülen açıklamada, “2 Temmuz Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. Katliamla tüm muhalif kesimlere acımasız bir gözdağı verilmek istenmiştir. Arkasındaki güçlerin, gerçek sorumluların, faillerin açığa çıkarılmadığı Sivas Katliamı ne ilk ne de son olmuştur.Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter aynı zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir. Katliam, Baskı, Asimilasyon Politikalarına Karşı Eşitlik, Özgürlük, Laiklik Ve Adalet İçin Sivas’i Unutmadık, Unutturmayacağız! Bu karanlığa teslim olmayacağız. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Demokrasi, barış, kardeşlik ve güzel bir gelecek için mücadeleye devam edecekleri mesajı verilen KESK açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “KESK olarak, yirmi altıncı yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz.yaptığı açıklamada, katliamda yaşamını yitiren 35 kişiyi saygıyla anan KESK Hakkari Şubeler Platformu l “2 Temmuz 1993 tarihi, insanlık tarihine büyük bir utanç, yüreğimizi yakan bir ateş olarak düşmüş ve bu yangın hiçbir zaman sönmemiştir. Sivas Katliamını unutmadık, unutturmayacağız”

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER