Hakkari KESK 1 Mayıs işçi Bayramını Basın Açıklaması ile Kutladı

Kamu Emekçileri Sendikası Hakkari Şubeler Platformu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü basın açıklaması ile kutladı.

Hakkari KESK 1 Mayıs işçi Bayramını Basın Açıklaması ile Kutladı

Hakkari Valiliğinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına izin vermemesi üzerine kentte 1 Mayıs KESK tarafından yapılan basın açıklaması ile kutlandı.

Sendika binasında düzenlenen 1 Mayıs açıklamasına, KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Aşkan, sendika bileşenlerinin temsilcileri ve üyeler katıldı. 

Açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Aşkan, 1 Mayıs Emek Mücadele ve Dayanışma gününü bu salonda kutlamanın burukluğunu yaşadığını belirterek,  valiliğin yasaklama kararını emekçilerin ve halkın taktirine bıraktıklarını söyledi. 

‘Birlikte kazanacağız’ diyen Aşkan, çalışırken ölmek istemediklerini belirterek, "İş cinayetlerinin çalışmanın fıtratında olduğunu söyleyenler, işçinin birikimine kıdem tazminatına göz dikenler, emekçiye zorunlu BES’le soygunu dayatan zorbalara karşı omuz omuza yürüyen biz emekçiler kazanacağız. Kriz bahanesiyle toplu işten çıkartmalara karşı güvenceli iş, sendikalıların önündeki engellerin kaldırılması, açlık sınırı altında çalışmak istemeyip enflasyon oranında zam yapılmasını talep eden işçiler 1 Mayıs alanında haykırıyor. Ekonomik krizin faturasını biz değil sermaye ve iktidar ödeyecek” dedi. 

‘Ölümden değil yaşamdan yanayız’ diyen Aşkan, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekti ve duyarlılık çağrısı yaptı. 

Kadınların artan erkek şiddet, cinsel taciz ve tecavüze karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olduğunu vurgulayan Aşkan, “Kadınların nasıl yaşamaları gerektiğini salık verenlere, Galatasaray medyanında çocuklarının akıbetini soran anneler, açlık grevindeki çocukları için kaygıyla bekleyen annelere saldıran erkek iktidara karşı, itaat etmeyen, barış anneleri, cumartesi anneleri, feministler, 1 Mayıs alanında bedenimiz kimliğimiz emeğimiz bizimdir diye haykırıyor… “ diye konuştu. 

Toplumda artan nefret söylemini de eleştiren Aşkan, “Ana muhalefet parti liderine saldırıya kadar uzanan ırkçı faşist zorbalığın karşısında, bu alanda Türk Kürt Arap Laz Alevi Sünni kadın erkek Lgbti+ olarak tüm farklılıklarımızla yan yana 1 mayıs alanlarında karşınıza dikiliyoruz. Eşit yurttaşlık onurlu barış ve özgürlük diye haykırıyoruz…” dedi 
Aşkan, emekçilerin barışta ısrar eden kesimler olduğunu ifade ederek, 1 mayıs alanında umudu büyüteceklerini ve barışın kazanacağını söyledi. 

Aşkan son olarak şunları söyledi: “Hukuk tanımayan gerekçelerle 1 mayıs meydanı olan taksim meydanını ve ilimizde alanları  halka kapatanlara hep beraber sesleniyoruz... BİJÎ YEK GULAN ! YAŞASIN 1 MAYIS!”

Açıklama KESK’lilerin alkışlar eşliğinde ‘Yaşasın 1 Mayıs’ ve ‘Bijî Yek Gulan’ sloganları ile son buldu. Hakkariobjektif

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER