'Hakkari Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor' projesi

Hakkari Üniversitesi'nde “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” Projesi iş birliği protokolü imza töreni yapıldı

'Hakkari Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor' projesi

Hakkari Üniversitesi ile Hakkâri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası, Hakkâri Barosu, Hakkâri Kadın Girişimciler Derneği, Hakkâri Çalışma Ve İş Kurumu Müdürlüğü, KOSGEB Hakkâri Müdürlüğü, KAMER Vakfı Hakkâri Şubesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkâri Yatırım Destek Ofisi, Hakkâri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesi iş birliği protokolü imzalandı.

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleşen iş birliği protokolü imza törenine; Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kayak,, Hakkâri HATSO Genel Sekreteri Fikret Keskin, Baro Başkanı Zeydin Kaya, Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda Keskin, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Kızılkaya,KOSGEB Müdürü Cihat Gür, KAMER Vakfı Hakkâri Şube Başkanı Zozan Selimoğlu, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkâri Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sabır Sarımurat, İl Tarım ve Orman Müdürü Vahap Şimşek katıldı.

Program, proje koordinatörü Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Firdevs Sağlam'ın projeyi tanıtmasıyla başladı.

Ardından Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş’in öncülüğünde “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesinin iş birliği imza törenine geçildi.

Burada kısa bir açıklama yapan Rektör Pakiş, “Dünya ve Türkiye genelinde projelerle yapılabilecek muazzam çalışmaların var olduğu, hepimiz tarafından bilinmektedir. Kaliteli projeleri olan bazı insanların bu projelerinin hazırlanma aşamasında büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Bu anlamda Üniversite olarak deneyimli personellerimiz ile bize düşen bütün görevleri üstlenmeye, öncülük yapmaya ve katkı sağlamaya hazırız. Hakkari’nin sosyolojisine, coğrafyasına, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına, iklimine uyumlu ve yapıldığı zaman verim alınabilecek çalışmaların projelendirilmesinin daha yararlı olacağına inanıyoruz. Projenin hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyor; bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesinin amacı;

•    Kadın girişimcileri desteklemek, 

•    Hakkâri ilinde girişimciliği arttırmak, 

•    Girişimci ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlara ihtiyaç duydukları eğitimleri vermek, 

•    Hakkâri ilinde yaşayan, boşanmış, şiddete uğrayan, ekonomik geliri olmayan ya da düşük olan kadınlara iş sahası açmak, 

•    Kendi projelerini geliştirip iş sahibi olmalarını sağlamak, 

•    Hakkâri ilinde yaşayan kadınların toplumdaki statülerini iyi yönde arttırmak,

•    Girişimci kadınlar ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlara projeleri gerçekleştirmede yardımcı olmak, 

•    Hakkâri’de var olan ve ticarete dönüştürülmesi gereken ürünlerin tespit edilip değerlendirilmesi ve Ülke ekonomisine katkı sağlanması,

•    Hakkâri ilinde yeni iş sahaları açmak, 

•    Hakkâri ilinde istihdam artışının sağlanmasına katkıda bulunmaktır. 

İş birliği protokolü imza töreni; proje eşlerinin proje hakkında konuşmaları ve atılan imzalar ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER