Hakkari'de iki gün Süren Sağanak Yağış'da evler ve tarlalar sular altında kaldı

Hakkari'de iki gündür süren sağanak yağışlardan kaynaklı bazı evler su altında kalma riski taşırken, köylülerin ektiği tarlalar büyük zarar gördü.

Hakkari'de iki gün Süren Sağanak Yağış'da evler ve tarlalar sular altında kaldı

 Hakkari'de iki gündür etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Yağışlar nedeniyle Zap Vadisi'nin debisi en üst seviyeye yükselirken vadi kenarında bulunan birçok köy ise baskın tehlikesi taşıyor. Yağışlardan kaynaklı Ördekli (Kotranis) köyüne bağlı Doğanca (Orîte) mezrasındaki evler ve tarlalar sular altında kaldı. Bahar aylarının gelmesiyle iki yıl aradan sonra yasaklı köyüne gelen Aziz Kaya, iki gündür artan yağışlar nedeniyle köylerinin bütün yollarının bozulduğunu, tarlaların ise sular altında kaldığını ifade etti. Kaya, “İki yıldır güvenlik sağlanmadığı gerekçesiyle köyümüze gelemiyoruz. Köy sahipsiz bırakıldı ve yollarımız bozuldu. Son iki gündür aralıksız yağan yağışlardan dolayı köyün içinde bulunan üç menfez tıkandı ve köyün tamamı sular altında kaldı. Acil müdahale edilmezse köyde üç ev suların altında kalacak" dedi.

 ‘YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ’

Köyde meydana gelen sel felaketinin bir afet olduğunu belirten köylülerden Selim Kaya ise, yetkililerden zararlarının tanzim edilmesini istedi. Kaya,"Bu konuda il tarım ve AFAD’ın gelip bizlere yardım etmesini istiyoruz” dedi.

‘KÖYLERİMİZE DÖNMEK İSTİYORUZ’

Daha önce köyde hayvan besiciliği yaparken güvenlik nedeniyle hayvanlarını yok pahasına elden çıkardığını belirten Ahmet Kaya ise, güvenlik gerekçesi ile köylerinden çıkarıldıklarını söyledi. Köyün boşaltılmasından ötürü ahırlarının yağmurlardan yıkıldığının altını çizen Kaya, imkan verilmesi halinde köylerine geri dönmek istediklerini belirtti.

Köydeki sel baskınını haber alan Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Nazmi Coşkun ve Meclis üyesi Orhan Gür, mezraya giderek bölgede incelemelerde bulundu. MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER