Hakkari'de Başıboş Köpekler Ölüm Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Hakkari Merkez’e bağlı Pınarca köyü mezrasında çok sayıda köpek kış şartlarında sahipsiz kaldı. Köylüler, açlık ve soğuk yüzünden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan köpekler için yardım istedi.

Hakkari'de Başıboş Köpekler Ölüm Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Hakkari Merkez’e bağlı Pınarca (Baleka) köyünde çok sayıda köpek sahipsiz kaldı. Yaz ayları boyunca bölgede bulunan Koçerler ve kışın Botan bölgesine hayvanlarını götüren köylüler tarafından sahipsiz bırakılan köpekler kışın çetin geçtiği bu günlerde ise açlık ve ölümle karşı karşıya.

Hakkari merkezde ikamet eden bölge köylülerinden Şükrü Pala köydeki hayvanların açlık yüzünden ölümle burun buruna olduğunu belirterek, yetkililerden yardım istedi. Pala kendi imkanları ile görüntülediği köpekler hakkında şunları söyledi: “Yaz ayları boyunca bölgede çok sayıda Koçerlerin göç ettikten sonra bölgede bıraktığı köpekler perişan durumda. Bu köpeklerin bir kısmı da kışın Botan’a giden köylülerimize aittir. Bu hayvanlar evcil ve çoban köpekleridir. Kendi imkanlarımızla bu hayvanlara bakamayacağız. Bu yüzden yetkililerden ve hayvan severlerden bu köpeklerin açlıktan ölmemeleri için yardım istiyoruz.”

Konu ile ilgili görüştüğümüz Hakkari Belediyesi İl Genel Meclis Eşbaşkanı Nesibe Gümüşlü ise yetkililer ile gerekli görüşmelerde bulunduklarını ve en kısa sürede aç ve sahipsiz bırakılan köpekler ve diğer hayvanlar için gerekli adımların atılması için konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını belirtti. 

Mezopotamyaajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER