Demirtaş'a Tahliye Kararı

Selahattin Demirtaş'ın, 146 yıl hapis istemiyle tutuklu yargılandığı davadan tahliye kararı çıktı. Kesinleşmiş cezası bulunan Demirtaş'ın tahliye edilip edilmeyeceği netleşmedi.

Demirtaş'a Tahliye Kararı

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 11'inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Demirtaş ve avukatlarının katılmadığı duruşmada, mahkeme oy birliğiyle Demirtaş'ın tahliyesine karar verdi. Tahliye kararının Demirtaş'ın 18 Eylül'de AİHM'de görülecek duruşmasından önce çıkması dikkat çekti. Daha önceden hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Demirtaş'ın serbest bırakılıp bırakılmayacağı netleşmedi. Hukukçular yaklaşık 3 yıldır hapiste olan Demirtaş'ın kalan cezasının 'adli kontrol' kapsamında değerlendirilerek serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

OY BİRLİĞİYLE TAHLİYE

Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Selahattin Demirtaş’ın oybirliği ile tahliyesine karar verildi.

Karar Demirtaş ve avukatların hazır olmadığı duruşmada verildi. Ancak Demirtaş hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunduğundan şimdilik tahliye olamayacak."

BEŞTAŞ: BIRAKILMASI GEREKİYOR

HDP'nin hukukçu milletvekillerinden Meral Danış Beştaş da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "4 yıl 8 aylık ceza için mahsup başvurusu yapılacak. 2 yıl 10 aydır cezaevinde olduğu için Yargıtay kararlarına göre son 1 yıllık denetimli serbestlik süresi içinde. Bu nedenle gecikmeden bırakılması gerekiyor..." dedi.

146 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Demirtaş'ın, 'terör örgütü yöneticiliği', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', gibi birçok suçlamayla 142 yıla kadar hapsi isteniyordu. 

Diyarbakır'da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınmıştı.

Demirtaş'ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyordu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş’ın itiraz başvurusu ile ilgili 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma gerçekleştirecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER