"Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Şehri Hakkari Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Araştırma Merkezi, Hakkari Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Hakkâri Üniversitesi işbirliğinde "Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Şehri Hakkari Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi.

"Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Şehri Hakkari Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi

 Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma Vali İdris Akbıyık,  Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Vali Yardımcıları Mustafa Pala ve Mustafa Duruk, Merkez Komutanı Piyade Albay Engin Kardeş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Türkiye’den ve birçok ülkeden öğretim üyesi, yazar ve araştırmacıdan oluşan bilim insanı ve kanaat önderleri katıldı.

 Sempozyumda bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyıkşunları kaydetti: Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle “Kazım Karabekir Paşanın YoldaşıSerhat Şehri, medeniyet şehri, âlimler şehri, seyitler şehri Hakkâri’mizde Valiliğimiz, Üniversitemiz ve Atatürk Kültür Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Devrinin Serhat Bir Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumuna” hepiniz hoş geldiniz. Bugün başlayan sempozyum ile Hakkâri’mizin tarihi, kültürü, ekonomisi, coğrafyası kısacası her yönü, değerli akademisyenlerimiz tarafından kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacak ve halkımızın, ülkemizin istifadesine sunulacaktır.  Bilinen ilk ismiyle Çölemerik’in geçmişi Paleotik Çağ’a kadar uzanmaktadır. İlimiz geçmişte Hurri, Urartu, Pers, Arap, Selçuklu ve Osmanlı hâkimiyetleri altında kalmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ile birlikte 1924 yılında İl statüsü kazanmıştır. İdari Yapı olarak 4 İlçe, 3 Belde, 143 Köy ve 393 Mezradan oluşmaktadır. 7.095 km kare yüz ölçümü,  1.720 m rakımda, toplam 286.470 nüfusu barındırmaktadır. Ülkemizin en güney doğusunda yer alan Hakkari Irak ile 230 km,  İran ile 113 km olmak üzere toplam 343 km’lik sınır ile stratejik bir konuma sahip olduğunu dile getiren Vali kbıyık, konuşmasın şöyle devam etti:

Hakkâri’nin 5 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi geçmişi, paha biçilemez arkeolojik ve tabi güzellikleri, Melik Muhammed Esad Medresesi, Zeynel Bey Medresesi, Kayme Sarayı, Seyyid Taha El Hakkari Hazretleri ve felsefesi, Şemdinli deresi üzerinde bulunan Taşköprü, Cilo ve Sat Dağları arasında kalan ve ilk insanların yaşadığı yerlerden biri olan Bevarik Vadisi üzerinde yalçın kayalara çizilmiş Kaya Resimleri, Heybetli dağların arasında akan Zap Suyu, Zap Vadisi. Yöresel kilimleri, ilimizde yetişen “ters lalesi, şifa kaynağı balı, Alpleri aratmayan dağları, buzul gölleri, kendine özgü folklorü, kültürü mutlaka bilinmesi, üzerinde çalışılması ve tanıtılması gereken değerlerimizdir.

Geçmişte olumsuz bir imaja sahip olan Hakkari artık yaylarında, dağlarında terörün değil; halayların çekildiği film festivallerinin, galaların, bilim şenliklerinin, fotoğraf sergilerinin, bilimsel sempozyumların yapıldığı, kış turizminin, doğa turizminin merkezi olmaya yolunda bir şehirdir. Tarihimizin, kültürümüzün bilinmesinde, ilimizin tanıtılmasında, gelişmesinde birçok sorunun çözümünde önemli bir bekraunt olacak olan bu sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri ilimizde ağırlamaktan onur duyacağımızı ifade etmek istiyorum. Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumunun Hakkâri’mize, ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER