Çukurca'da Susam Hasadı Başladı

Hakkari'nin Çukurca kazasında Çiftçiler, imece usulüyle hasat ettikleri susamı tahine dönüştürerek Türkiye'de bir hayli şehir ile İran ve Irak'a gönderiyor.

Çukurca'da Susam Hasadı Başladı

Bereketli topraklarında nar, çeltik, incir ve Trabzon hurması gibi ürünlerin yetiştiği Çukurca'da üretilen susam kazanın ekonomisine katkı sunuyor.

Mayıs ayında bir araya gelen rençperlerin el birliğiyle takriben 100 dönüm alana ektiği susamın hasadına başlandı.

Köprülü köyünün Çimenli Semti'nde, günün ilk ışıklarıyla tarlalara giden rençperler, mayıstan bu yana özenle baktıkları susamı olgunlaştıktan sonra imece usulüyle hasat ediyor.

Oraklarla yapılan hasat nihayetinde susamları balyalar halinde güneşte kurutan rençperler, kuruduktan sonra nebatından ayırıyor.

Ele geçirilen susamları taş değirmende tahine dönüştüren rençperler, kendi olanakları veyahut Çukurca Kaymakamlığı bünyesinde kurulan "Zap" markası isimiyle Türkiye'de bir hayli şehir ile İran ve Irak'a gönderiyor.

"Katkı maddesi olmadan üretiyoruz"

Çiftçilerden Kemal Demir, işlerinin zor ancak keyifli olduğunu söyledi.

Ektikleri susamı imece usulüyle hasat ettiklerini anlatan Demir, "Köylüler olarak hasat döneminde bir araya gelerek oraklarla susamları biçiyoruz. Güzel bir yardımlaşma örneği oluyor. Hazan yağmurları gelmeden hasat yapılıyor. Susamlarımız tamamiyle natüreldir. Hiçbir katkı maddesi veyahut gübre kullanmadan natürel olarak üretiyoruz." dedi.

Mikail Demir de kazanın topraklarının randımanlı olduğunu, susam dışında da ürünler yetiştiğini belirtti.

Susamın kazanın ekonomisine ehemmiyetli katkı sunduğunu aktaran Demir, "Hasat ettiğimiz susamdan tahin yapıyoruz. Tahin için Irak, İran ve Türkiye'nin fark şehirlerinden sipariş alıyoruz. Şimdi susamlarımızı biçiyoruz. Otu ile susamı ayırdıktan sonra kurutup ocak ve şubat ayında değirmene götürerek tahinimizi üreteceğiz." şeklinde konuştu.Kaynak:yuksekovahaber

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER