Bilim İnsanları Poşet Çay Konusunda Uyardı

demlenmekte olan tek bir poşet çay, 11.6 milyar mikro partikül ve 3.1 milyar nanopartikül plastiği suya sızdırıyor.

Bilim İnsanları Poşet Çay Konusunda Uyardı

Kana’daki McGill Üniversitesi’nde bilim adamları tarafından sürdürülen araştırmada, demlenen poşet çayların suya 11.6 milyar mikro partikül ve 3.1 milyar nanopartikül plastik sızdırdığı keşfedildi. Söz konusu partiküllerin insan sağlığı üstündeki etkileri ise henüz bilinmiyor.

Sputnik Türkiye'nin Environmental Science & Technology sitesinden aktardığı araştırmaya göre, demlenmekte olan tek bir poşet çay, 11.6 milyar mikro partikül ve 3.1 milyar nanopartikül plastiği suya sızdırıyor. Uzmanlara göre söz konusu rakamlar, plastik şişelerde satılan sular da dâhil olmak üzere diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan plastik partiküllerinden çok daha fazla.

Yapılan deneylerde üç birbirinden farklı poşetli bitki çayı kullanıldı. Söz konusu çaylar 95 derece sıcaklıktaki kaynamış suyun içinde beş dakika kadar bekletildikten sonra, araştırmacılar suyu süzerek poşet çayları elektron mikroskopuyla inceledi. İnceleme neticesinde söz konusu nanopartiküllerin poşet çayların poşetinde hâlihazırda bulunmadığı, demlenme esnasında ortaya çıktığı görüldü.

Kanadalı bilim adamları poşet çayların mikro plastikle kirlettiği sulara su pireleri enjekte ettiler. Bu deney neticesinde su pirelerinin davranış ve gelişimlerinde birtakım değişiklikler meydana geldiği gözlemlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), mikro plastik partiküllerin insan sağlığı üstünde risk oluşturduğuna yönelik bir açıklaması bulunmuyor. Ancak Birleşmiş Milletler, çevredeki ve insan vücudundaki plastik yayılımının etkileri üstüne daha ayrıntılı incelemeler yürütülmesi gerektiğini açıkladı. Uzmanlar ise, söz konusu plastik partiküllerin insan sağlığı üstündeki etkileri hakkında henüz hemfikir değil.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER