6 Yıl Boyunca İstismarda bulunmuştu! ve cezası belli oldu

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, lise öğrencisi D.E'ye 6 yıl cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan amcasının oğlu S.E'ye 'nitelikli cinsel istismar suçu'ndan 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

6 Yıl Boyunca İstismarda bulunmuştu! ve cezası belli oldu

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde biri 6, diğeri 12 yaşında 2 kardeşe cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Sedat E.’nin "Zincirleme şeklinde çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan yargılandığı davanın 5'inci duruşması Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanık Sedat E.'nin katılmadığı duruşmaya, sanığın avukatı ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile katıldı. Çocukların avukatı Harika Karataş, annenin hazır bulunduğu duruşmayı, Barış Anneleri, HDP ve DBP'li yöneticiler de izledi. 
 
'AİLE TEHDİT EDİLİYOR' 
 
Kimlik tespiti ardından konuşan Avukat Karataş, heyetin önceki duruşmada sanık hakkında tahliye kararı vermesine tepki gösterdi. Ailenin halen tehdit edildiğini belirten Karataş, tedbir alınmadığı için mağdur ailenin sanık ailesinin saldırısına uğradığını ve aile bireylerinin darp edildiğini belirtti. Buna ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Karataş, "Duruşmanın ilk celsesinden bu yana başta Adli Tıp Raporu olmak üzere deliler ortada. Yargılama makamı, yüzde 100 artan cinsel istismarının önüne geçmek zorunda. Bu mahkeme alacağı karar ile belirleyici olacak. Sanığın nerede olduğu halen bilinmemekte. Sabit ikametgah gerekçesi ile serbest bırakılmıştı. Yakalanma kararının derhal çıkarılması gerekir" dedi. 
 
'SANIK DELİLLERİ KARARTIYOR' 
 
Ailenin bir diğer avukatı Ramazan Kurt ise sanığın kaçma ve delileri karartma şüphesinin dikkate alınmadığını hatırlatarak, tutuksuz yargılanan Sedat E.'nin delileri karartmak için çalışma yürüttüğünü savundu. 
 
Ardından okunan savcı mütalaasında, "Sanığın birden fazla nitelikli cinsel istismar da bulunduğu. Daha sonra bunu tehdit ile sürdürdüğü. Kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktığı anlaşılmaktan olup cezalandırması yönünde karar verilmesi gerekmektedir" ifadelerine yer verdi. 
 
Çocukların annesi ise karar merci olan mahkemenin empati yapmasını isteyerek, sanığa ağır bir ceza verilmesi talebinde bulundu. 
 
Çocukların ifadelerinin dikkate alınmaması gerektiğini belirten sanık avukatı Engin Çallı ise Sedat E. için beraat istedi. 
 
EN ALT SINIRDAN CEZA VERİLDİ! 
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Sedat E. hakkında istenen tutuklanma talebini reddederek, TCK'nin 103'üncü maddesi gereği "Çocuğa cinsel istismar" suçundan en alt sınırdan 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. MA

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER