2. Çukurca 'Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali' Sona Erdi

İçişleri Bakanlığı himayesinde, Hakkari Valiliği, Çukurca Kaymakamlığı ve Belediyesi ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle 2. Çukurca 'Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali' düzenlendi.

2. Çukurca 'Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali' Sona Erdi

   Yapılan festivale, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali  İdris Akbıyık,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve protokol üyeleri katıldı.

Festivale katılmak üzere ilimize gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda Vali  İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Yüksekova Kaymakamı Ramazan Kendüzler, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum müdürleri ve partililer tarafından karşılandı. Bakan Soylu, Vali Akbıyık ve beraberindekilerle birlikte Yüksekova ilçe merkezindeki esnafı ziyaret edip, bir süre sohbet etti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali İdris Akbıyık ve beraberindekiler daha sonra festivalin yapıldığı Çukurca ilçesine geçerek  'Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali' kapsamında yapılan bisiklet yarışları, Paıntball Türkiye turnuvasının açılışını yaparak, kano ve rafting, zipline gösterisi, Fransız Dağcı Jean Françoıs Mercier'in tırmanış gösterisi, offroad yarışları gibi etkinliklere katıldılar.

Yapılan açılışta bir konuşma Yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tek amacın bu hikâyeyi geleceğe huzur ve kardeşlik içinde bırakabilmek olduğunu belirtti.

Bu coğrafyanın zenginliklerini elimizden almaya çalışanlara hep birlikte müsaade etmeyeceklerini dile getiren  Soylu  şunları kaydetti:

"Bu coğrafyanın bir zenginliği daha var o da çocuklarımızdır. Onları hedefleriyle, idealleriyle buluşturabilmek bizim temel sorumluluklarımızdan biridir. Annelerin, babaların, belediye başkanlarının, doktorların, milletvekillerinin, bakanların, cumhurbaşkanlarının temel sorumluluğu budur. Hep birlikte bu sorumluluğu gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip olmamızdır. Biz doğru olalım, doğru yolda gidelim, insanlık için herkese doğru olanı anlatmaya çalışalım. Buranın bütün güzelliklerini sadece kendi ülkemizin insanlarına değil. Buranın maden yatakları var, sınır kapıları var. Bunlardan insanları daha iyi istifade ettirebiliriz. Buranın inanç turizmi var. Tarımı, hayvancılığı var. Bunları geliştirebiliriz. Buranın çocuklarının spora yatkınlıkları var. Bunları geliştirebiliriz. Bunu etrafımızdaki coğrafyaya açabilecek anlayışa sahibiz. Bunu yapabilecek bunu gerçekleştirebilecek bize bırakılan büyük bir tarihimiz var. Birbirimize sıkı kenetlenelim. Aramıza nifak sokmaya çalışanlara da fırsat vermeyelim. Bunun sonuçlarını bir kısmını görebiliyoruz. Bizden sonra gelecek nesiller çok daha güzellerini yapabileceklerdir. Parolamız, gelecek nesilleri maliyet ve ağırlık bırakan değil, güzel bir Türkiye, birlik ve beraberlik bırakalım. Birbirimizin dilini anlayan, birbirlerini kucaklayan, birbirlerinin gözlerine nefretle bakan değil, sevgiyle bakan bir Türkiye emanet etmeliyiz.

İnanıyorum ki Çukurca'dan bugüne kadar ne kadar doktor yetişmişse bundan sonra daha fazla doktor, öğretmen, hemşire yetişecektir. Bunu sağladık mı gelecek nesillerimizin yattığımız yerlerden dualarını alabilecek insanlar olacağız. Çok güzel bir etkinlik. Allah bizi birbirimizden, bu güzelliklerden ayırmasın." şeklinde konuştu.

Burada bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık şunları kaydetti:  " Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle “Kazım Karabekir Paşanın Yoldaşı” Serhat Şehri, medeniyet şehri, âlimler şehri, seyitler şehri Hakkâri’mizde, bu gün farklı coğrafyalardan birçok insanımızı buluşturan, İlimizin kültürel değerlerini ve sahip olduğu güzellikleri ulusal anlamda tanıtacak olan, Sayın Bakanımızın himayelerinde, Valiliğimiz, Çukurca Kaymakamlığı ve Çukurca Belediyesi katkıları ile gerçekleştirilen 2. Çukurca Doğa Sporları ve Foto safari Festivaline hepiniz hoş geldiniz.

Hakkari, 5 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi geçmişi, paha biçilemez arkeolojik ve tabi güzellikleri, yöresel kilimleri, sadece ilimizde yetişen “ters lalesi, şifa kaynağı balı, Alpleri aratmayan dağları, buzul gölleri, kendine özgü folklorü, kültürü ile adeta keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet gibidir.

Geçmişte olumsuz bir imaja sahip olan Hakkari artık yaylarında, dağlarında terörün değil; halayların çekildiği film festivallerinin, galaların, bilim şenliklerinin, fotoğraf sergilerinin, bilimsel sempozyumların yapıldığı, kış turizminin, doğa turizminin  merkezi olmaya yolunda bir şehirdir.  Hakkari ilimizin gelişmesi kalkınması için son zamanlarda bir çok altyapı, üst yapı yatırımları yapılmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak son yıllarda Kayyum döneminde belediyelerimiz tarafından yapılan yatırımlar ile Hakkari, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerimizde Kanalizasyon, içme suyu, Yol sorunları giderilmiş ve bir çok park ve bahçe düzenlemesi yapılmış, şehrimiz ve ilçelerimiz modern bir kent görünümüne kavuşmuştur. Ayrıca ilimizde Doğal gaz boru hattı projesi tamamlandığını anımsatan Vali Akbıyık, konuşmasına şöyle devam etti:

Çukurca Sahip olduğu mikro klima iklim sayesinde pirinç, buğday, mısır, susam, maş fasulyesi, kuru üzüm, incir, dut gibi daha ılıman iklimlere ait sebze ve meyvelerin yetişmesine imkan sağlamaktadır. Bu ürünlerin pazara sunulması amacıyla Çukurca Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından oluşturulan Zap Markası bölge halkına sağladığı maddi katkısının yanında  İlimiz ve İlçemizin tanıtılmasında oynadığı rol ile gerek medyada gerekse de milletimizin gözündeki Çukurca algısını farklı boyutlara taşımıştır. Çukurca Sahip olduğu mikro klima iklim sayesinde pirinç, buğday, mısır, susam, maş fasulyesi, kuru üzüm, incir, dut gibi daha ılıman iklimlere ait sebze ve meyvelerin yetişmesine imkan sağlamaktadır. Bu ürünlerin pazara sunulması amacıyla Çukurca Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından oluşturulan Zap Markası bölge halkına sağladığı maddi katkısının yanında  İlimiz ve İlçemizin tanıtılmasında oynadığı rol ile gerek medyada gerekse de milletimizin gözündeki Çukurca algısını farklı boyutlara taşımıştır.

Alpleri aratmayan yer şekilleri ve doğal güzellikleri ile, yamaç paraşütü, offroad, rafting ve bunun gibi sayısız sporun aynı coğrafyada yapılmasına imkan sağlayan Çukurca İlçemiz, Hakkari ilimiz bu festival ile milletimizin gözünde farklı bir prestij kazanmıştır.denildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER