GSS borcu olanlar 2020'nin sonuna kadar hizmetten yararlanabilecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçlarını ödeyemeyen Bağ-Kur ve GSS yükümlüsü yurttaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık'ta dolmuştu.

GSS borcu olanlar 2020'nin sonuna kadar hizmetten yararlanabilecek

5 milyon kişiyi sağlık hizmetlerinden yoksun bırakma kararına gelen tepkiler ve konunun Meclis gündemine taşınmasının ardından, karar bir süre daha ertelendi.

TEPKİLER ÜZERİNE, BAKANLAR KURULU KARARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 4376 sayılı yasa kapsamında kamu hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz yararlanmada muafiyet hükümlerini düzenleyen 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapıldı.

Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararıyla, GSS kapsamında olup prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak yurttaşların, devlet ve üniversite hastanelerinde alacakları sağlık hizmeti, tasarruf yasasının ilgili hükmünden muaf tutuldu.

Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişikliğe göre, GSS prim borcu bulunanlar, 2020 yılı sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek.ArtıGerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER