Erdoğan: Kimse 12-13 bin fark aldım diye Seçimi Kazandım Havasına Girmesin

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova gezisi öncesi yaptığı açıklamada, “Şimdi 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da kalkıp da ‘13-14 bin farkla bir seçimi kazandım’ havasına kimsenin girmeye hakkı yoktur” dedi.

Erdoğan: Kimse 12-13 bin fark aldım diye Seçimi Kazandım Havasına Girmesin

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Rusya’yla yoğun bir temas içerisinde olduklarını ve işbirliklerinin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Erdoğan, yılbaşından bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 defa görüştüklerini belirtti. İkili ilişkilerinde Suriye meselesini değerlendireceklerini belirten Erdoğan, “Rusya’yla ilişkilerimiz tüm alanlarda gelişmeye devam ediyor. Ticaret hacmimiz 26 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Bu rakamın çok daha üzerinde bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum” dedi. 

‘BU İŞİN PATRONAJI YSK’DIR’

Seçimlere ilişkinde de konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Usulsüzlükler tabii bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için bu yola başvuruluyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki süreç yargı sürecidir. Yargı sürecinde de bu işin patronajı biliyorsunuz YSK’dir. Burada YSK özellikle tüm siyasi partileri, bu sadece AK Parti’ye ait bir şey değil. Bizler, bize gönül vermiş tüm halkımızın özellikle demokratik haklarını kullanma noktasında onların hukukunu da bizim yine koruma mecburiyetimiz var. Çünkü biz burada organize bazı suçların işlendiğini gördük, görüyoruz diyorlar. Bizler de siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız. Zaten YSK’ya giderken biz bu belgelerle, bilgilerle hatta hatta televizyon, kamera tespitleri var. Bütün bu tespitlerle beraber nerede, nasıl ne gibi yolsuzluklar yapılmış? Boş arazide, tarlalar adres olarak gösterilmek suretiyle, bundan daha delillendirilmiş bir şey olabilir mi? Bu adımı atacağız. Ortada 320 – 330 bin civarında geçersiz oy var. Bunun sayımını yapamayız diyorsanız o zaman bunun ötesinde bir şey var. Yapılabilecek hukuk içerisinde bir şey var. Bizim de YSK’dan beklemek en tabii hakkımızdır. Geçmişte Yalova’da Ağrı’da bunların örnekleri var. Dünyada bırakın itirazları, Amerika’da yüzde 1 gibi bir sıkıntılı oy miktarı olsa bakıyorsunuz erken seçime gidiyor orada. Veyahut da erken demeyeyim, yeniden seçime gidiyor.”

‘İTRAZLAR BİTTİKTEN SONRA SONUCU KABUL EDERİZ’

Erdoğan, “Şimdi 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da kalkıp da ‘13-14 bin farkla bir seçimi kazandım’ havasına kimsenin girmeye de hakkı yoktur. Çünkü İstanbul’da bu işin çok daha huzurlu olabilmesi için burada hakikaten bütün yasal olarak müracaat edilmesi gerekli itiraz mercileri neresidir? İlçe, il seçim kurulu. Bir üstü YSK’dir” diyerek bu itirazlar bittikten sonra çıkacak neticeyi kabul edeceklerini söyledi. MA

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER