Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir döneme hazırlanacağız

Suriye’den kurulması güvenli bölge çalışmalarının, Türkiye’yi oyalama siyasetine dönüştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir? Sabrımız da taşıyor, başımızın çaresine bakarız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir döneme hazırlanacağız

‘RUSYA’NIN SAMİMİ YAKLAŞIMI SÜRECİ HIZLANDIRDI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters haber ajansının sorularını yanıtladı.

ABD’den hava savunma sistemi satın alma taleplerinin reddedildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alındığını belirtti.

“Rusya samimi bir yaklaşım ortaya koydu” diyen Erdoğan, “Bu samimi yaklaşım neydi; gerek ortak üretim konusu, gerek kredi temini konusu, gerekse takvimin sağlıklı bir şekilde işlemesi konusu bunlar bu süreci hızlandırdı. Bunlar en geç nisan ayına kadar monte edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘GÜVENLİ BÖLGE OYALAMA SİYASETİNE DÖNÜŞTÜ, SABRIMIZ TAŞIYOR’

Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili ABD’nin Türkiye’nin taleplerini yerine getirmediği açıklaması hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Eylüle kadar talepler karşılanmazsa ne yapacaksınız?” sorusu yöneltildi.

ABD’nin YPG’ye silah yardımı yaptığını söyleyen Erdoğan, “PYD/YPG PKK’nın bir koludur. Bunu Batı’ya ispatlamamıza rağmen buna inanmıyorlar. Daha biz neyi anlatacağız? Bizim söylediklerimize inanmıyorlar terör örgütünün sözleriyle hareket ediyor. Amerika buraya on binlerce tır mühimmat getirdi. Şimdi biz nasıl müttefikiz” dedi.

NATO üyesi ülkelerin Türkiye’nin silah satın alma taleplerini reddettiğini dile getiren Erdoğan, “Bu mühimmatı kime karşı getiriyorsunuz? Burada Türkiye var. Bu terör örgütlerinin savaştığı Türkiye’dir. Siz NATO’daki müttefikinize parayla vermediğiniz silahları terör örgütüne veriyorsunuz” diye konuştu.

Güvenli bölgeyle çalışmalarının “oyalama siyasetine” dönüştüğünü belirten Erdoğan, “Bu güvenli bölge arayışları bizim taleplerimizi karşılamıyor. Bir oyalama siyasetine dönüşüyor. Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir? Sabrımız taşıyor, kendi başımızın çaresine bakarız” ifadelerini kullandı.

‘YENİ SİSTEMİ ELEŞTİRENLER SİYASETİ BİLMİYOR’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra “gücün tek elde topladığı” eleştirilerini nasıl değerlendirdiği sorulan Erdoğan,

“Bu tür eleştirileri getirenler ne siyaseti biliyorlar ne devlet yönetimini biliyorlar. Devlet başkanı olarak yargının gücü benim elimde mi? Böyle saçmalık olur mu? Yarı bağımsızdır ve bağımsız yargı kararlarını vermekte serbesttir. Bir başka konu parlamentonun yasama olarak yaptıklarını benim yapma yetkim yok. Ama yasama dışında hakkında herhangi bir yasama organı olarak alınmış bir karar yoksa o zaman Cumhurbaşkanlığı kararnamesi devreye girer. Bu da süreci hızlandırır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi demokratik bir hükümet sistemdir. Amerika için böyle bir şey konuşuluyor mu, konuşulmuyor. Fransa’da yarı başkanlık sistemi var, konuşuluyor mu, konuşulmuyor. Ama Türkiye’de Erdoğan Cumhurbaşkanı, sürekli bu konuşuluyor. Siyasal istikrarı getirebilmek için bu adımı attık. Bazı eksikler olsa da hazırlıklarımızı yaptık. Bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Güzel bir yer geldik ve inanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, şu bir yılı aşkın sürecin bütün artıları eksileri elimizde, onlarla beraber yeni bir döneme hazırlanacağız.”

Gazeteduvar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER