200 bin kamu işçisini ilgilendiren kritik görüşme başladı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kamu çalışanlarının toplu iş sözleşmesine ilişkin görüşmesi başladı.

artigercek
200 bin kamu işçisini ilgilendiren kritik görüşme başladı

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda, taraflar anlaşabilirse 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü'nün imzalanması bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında saat 16.00’da bir araya geldi.

Yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü kapsamında, hükümet ile Türk-İş arasında 19 Haziran’da başlayan pazarlık sürecinde sona gelindi.

Hükümetin son olarak ilk yıl yüzde 7 4, ikinci yıl yüzde 3+3 ve enflasyon farkı teklif ettiği pazarlık sürecinde, taraflar bugün bir kez daha bir araya geldi.

Türk-İş, en düşük ücretin 3 bin 500 liraya yükseltilmesini, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah talep ediyor.

Türk-İş Başkanlar Kurulu da hükümetin teklifine karşılık eylem kararı almıştı.

ArtıGerçek

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER