Öcalan bayram görüşmesinde ne dedi?

İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan, açlık grevi yapanlara bir mesaj gönderdi ve “Bu ölümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır sonuna kadar yapılmaz” dedi.

Öcalan bayram görüşmesinde ne dedi?

Mehmet Öcalan, İmralı’da bayram ziyaretinde bulunduğu ağabeyi Abdullah Öcalan’ın gündeme ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Görüşme öncesi birçok kez arama noktalarından geçirildiklerini belirten Mehmet Öcalan, “20 yıldır İmralı Adası’na gidip geliyorum ama ilk defa bu kadar kötü ve ağır bir aramadan geçirildim. Bu kadar anlamsız bir uygulama başka bir yerde yoktur. Çok rahatsız oldum, kabul edilebilir gibi değildi. İlk arama noktasından geçtikten sonra 4 ya da 5 arama noktasından daha geçtik. Ardından cezaevine girebildik. İmralı’da bulunan diğer tutukluların da aileleri gelmişti. Bizi iki kısıma ayırdılar” dedi.

Öcalan, yaptıkları bir saatlik görüşmede Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerden Şengal’in son durumuna, Türkiye siyasetine ve açlık grevlerine dair pek çok konu hakkında konuştuklarını  Mezopotamya Ajansı‘na anlattı.

Abdullah Öcalan’ın Şengal ile birlikte Kuzey Suriye için de değerlendirmelerde bulunduğunu ifade eden Mehmet Öcalan, ağabeyinin bu konuda “Kuzey Suriye halkının özgürlükleri için daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Ancak bunu bütün Suriye halkları ile yapmaları gerekir. Suriye’nin birliği için bütün halkların ortak yaşamı hep birlikte inşa etmeleri gerekir. Bunu başarabilirlerse kimse bunu sonlandıramaz” dediğini ifade etti.

Öcalan’ın, hem Türk hem de Kürt siyasetine dönük eleştirileri olduğunu da ifade eden Mehmet Öcalan, "Tamamen tıkanan bir dönemden geçtik. Yeni bir yönteme ihtiyaç var. Hem devlet hem de PKK’nin çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerekir.  Yine ‘Ölümler üzerinden bir çözüm bulunamaz. Sorunun çözümüne dönük, onurlu bir barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli’ diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER