Öcalan Avukatlarıyla 8 Yıl önce görüşmüştü

Avukatlar, Öcalan'la 27 Temmuz 2011'den beri görüşememişti.

Öcalan Avukatlarıyla 8 Yıl önce görüşmüştü

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 2 Mayıs'ta İmralı Cezaevi'nde yaptıkları görüşmeye ilişkin düzenledikleri basın toplantısında PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş'ın cezaevlerinde başlayan açlık grevi ve ölüm oruçlarına yönelik mesajını okudu. Açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmaması gerektiğine dikkat çekilen mesajda "Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir" denildi. 

Avukatlar tarafından okunan mesajda Suriye'deki gelişmelere dair çağrı da yer aldı. Mesajda "İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye'deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır" denildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Newroz Uysal, Rezan Sarıca ve Özgür Faik Erol tarafından düzenlenen basın toplantısında iki metin okundu. Avukatların okuduğu ilk metinde görüşmenin biçimine dair bilgiler yer alırken, ikinci metin de ise İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş'ın mesajını okudu. Açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmaması gerektiğine dikkat çekilen mesajda "Cezaevleri içindeki ki müvekkillerin kamuoyuna yapmış olduğu çağrı yer aldı. Avukatlar, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan müvekkilleriyle ile ilgili konulan görüşme yasağının kaldırıldığını da duyurdular.

Avukatların, Öcalan ve İmralı Cezaevi'ndeki diğer müvekkilleriyle görüşmesine 27 Temmuz 2011'den bu yana izin verilmiyordu. Abdullah Öcalan'la son olarak 12 Ocak 2019'da kardeşi Mehmet Öcalan görüşmüştü. Avukatlar 2 Mayıs'ta gerçekleşen görüşmenin 1 saat sürdüğünü açıkaldı.Artıgerçek

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER