Nizip sabunu eski günlere dönüyor!

Şampuan, duş jeli, saç kremi gibi ürünlere karşı pes etmeyen Nizip’in zeytinyağlı sabununa ilgi her geçen gün artıyor. Bir zamanlar 200 adet olan, şimdilerde bir elin parmak sayısını geçmeyen imalathaneler eski günlere dönüyor.

Nizip sabunu eski günlere dönüyor!

Antep’in zeytin bahçeleriyle çevrili ilçesi Nizip’te üretilen zeytinyağlı sabuna rağbet yeniden artıyor. Fabrikalarda üretilen zeytinyağının ikinci aşaması olan pirina yağıyla yapılan sabunlar, hem cildi besliyor hem de egzama, sedef ve uyuz gibi hastalıkların önüne geçiyor. Geçmiş yıllarda yaklaşık 200 civarında sabun imalathanesinin olduğu Nizip’te günümüzde bir elin parmak sayısını geçmiyor. Geleneksel yöntemlerle üretime devam eden imalathaneler, zeytinyağlı sabununun yok olmaması için çabalıyor. 

Zeytinyağı kadar sabununun da şifa olduğunu kaydeden imalathane sahibi Emin Yavuz, son dönemde şampuan, duş jeli, saç kremi gibi ürünlere karşı ilginin azaldığını, zeytinyağlı sabuna rağbetin gün geçtikçe arttığını dile getirdi. 

Sabun işinde olan ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi Emin Yavuz, bahçelerden toplanan zeytinlerin fabrikaya yağ haline getirilmek için gittiğinde üretim esnasında ortaya çıkan pirina yağını sabun üretiminde kullandıklarını söyledi. Günümüzün ortopedi doktorları olan eski çıkıkçıların, kırık çıkıkları iyileştirmek için zeytinyağlı sabunu kullandığını anlatan Yavuz, “Zeytinyağlı sabun cildi besliyor. Ondan dolayı zeytinyağı sabunu öneriyoruz. Kapanan imalathaneler zeytinyağını sabuna katmadılar. Zeytinyağlı sabun adı altında kalitesiz sabunları piyasaya sürdüler. Bundan dolayı Nizip’teki sabun imalathanelerinin çoğu kapandı. Zeytinyağlı sabunun reklamını iyi yapamamamız da etkiledi. Duş jeli, şampuan, saç kremi gibi ürünleri üreten firmalar çok iyi tanıtım yapıyorlar. Bundan dolayı tüketici o tarafa kaydı. Ancak şuanda zeytinyağlı sabun yeniden revaçtadır. Tüketici neyin sağlıklı olup olmadığını anladı. Zeytinyağlı sabun eski günlerine dönüyor” ifadelerini kullandı. MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER