"Karacadağ pirinci" olarak da bilinen pirinç hasadı başladı

Tadı ve doyurucu özelliğiyle bilinen Karacadağ pirincinin hasadı başladı.

"Karacadağ pirinci" olarak da bilinen pirinç hasadı başladı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Karacadağ bölgesinde yer alan Demirli (Dimbirlî) köyünde, halk arasında "Karacadağ pirinci" olarak da bilinen pirinç hasadı başladı. Orakla zorlu şartlarda meydana getirilen hasat, yüzlerce ziraat işçisinin geçim kaynağı oldu. Pirinç, tadı ve doyurucu özelliği ile öne çıkıyor. Mart ayında ekimine başlanan pirincin 7 aylık bir sulama, ilaçlama ve bakımın arkasından Eylül ayının sonlarında hasadına başlanıyor. Maraş’tan gelen 100’e yakın işçi ile sabah saat 08.00’de başlayan pirinç işi, akşam 17.00’de bitiyor. Yoğun bir iş temposu altında gerçekleştirilen çalışmada bölgenin en iyi pirinci çıkartılıyor. 
 
Çocukluğundan bu yana pirinç işinde olan Ramazan Büyükbayram, her yıl ektikleri pirincin harcamalarına dikkat çekerek, “İlaç, işçi, mazot, su, elektrik, biçer parası veriyoruz.  170 dölüm pirinç ekmişiz 100 bin TL harcamaı çıkıyor” diye mevzuştu.  Pirinç ekiminden 7 ay sonrasında biçimini gerçekleştirdiklerini kaydeden Büyükbayram “Bu süre süresince gece gündüz su veriyoruz. Yoğun bir su kullanımı var.  Tabi bu da elektrik parasına yansıyor. Ancak su vermesen de olmuyor. Elektrik zammı ortada aslına bakarsan" dedi.  
 
Karacadağ pirincinin meşhur olduğunu dile getiren Büyükbayram, "Pirincin iyi ve meşhur olması, toprağı, suyu ve havasından kaynaklı. Burası serin ve yüksek bir yer, yazın da serin burası. öteki pirinçlerden 1 tabaktan 3 tabak, bundan 1 tabaktan 6 tabak çıkıyor.  Başka yerde 1 ton ek 50 ton verir, burada bir ton ek 100 ton verir.  Bu kadar iyi olması coğrafi özelliğinden de kaynaklı" diye belirtti. 
 
Maraş’tan gelen 6 çocuk babası Yaşar Hançer da yapmış oldukları işin yoruculuğuna dikkat çekerek, “Daha önce Çukurova’da çalışıyorduk. Bu sene buraya gelip burada çalıştık. Güneşin altında saatlerce orakla süren biçmenin arkasından pirinçleri biçerdövere atıyoruz. Biçerdöverden çıkan pirinçleri römorklara bindirip güneşin altına seriyoruz. Kuruduktan sonra da torbalara koyuyoruz” dedi.  Mehmet Kaplan  ise 25 günlük bir çalışma sürelerinin olduğunu kaydederek, 4 çocuğuna bakmak için çalışmaya geldiğini söyledi.  Karacadağ pirincinin yoğun bir emek sonucu elde edildiğini kaydeden Kaplan, Karacadağ pirincinin kalitesinin her yere yayıldığı aktardı. 
 
Maraş’ta yaşanan işsizlikten kaynaklı Karacadağ bölgesine gelip pirinç topladıklarını belirten Yaşar Işık ise 100’e yakın işçi ile pirinç toplamaya geldiklerini söylemiş oldu. İlerleyen yaşına rağmen çocuklarının geleceği için çalışmış olduğunı kaydeden Işık, “Yoğun bir çalışma temposu altında çalışıyoruz. Emeğimizin karşılığı 85 TL.  Bunun 10 TL’sini aracıya veriyoruz. 1 Ay gibi sürede çalışıyoruz. Pirincin meşhur olması için işçi patron beraber çalışıyoruz. Havası suyu yada coğrafi özelliğinden kaynaklı pirinci meşhur” ifadelerini kullandı. MA

Mezopotamyaajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER