HDP 5 belediyenin eşbaşkanlarını belirledi

HDP Yerel Yönetimler Merkezi Kurulu, yerel seçimlerde kazanılan belediyelerden Siirt, Kayapınar, Yenişehir, Kızıltepe ve Savur belediyelerine eşbaşkan olarak gösterilip, KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmeyen isimlerin yerine yeni isimleri belirledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hakkari Belediyesi ve Erciş Belediyesi eşbaşkanları ise henüz belirlenmiş değil.

HDP 5 belediyenin eşbaşkanlarını belirledi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde eşbaşkan adayı olarak gösterdiği kimi isimlere adaylıkları kabul edilmesine rağmen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla KHK’li oldukları gerekçesiyle seçim sonrasında mazbataları verilmedi. Bunun üzerine HDP Yerel Yönetimler Merkezi Kurulu, mazbataları verilmeyen KHK’li 8 belediyenin yeni eşbaşkanlarını belirlemek üzere seçim sonrasında temayül çalışmaları başlattı.

Yapılan çalışma neticesinde 5 belediyede, belediyelerin meclis gruplarıyla birlikte yeni eşbaşkanların belirlenmesi için toplantılar gerçekleştirildi. 

 Yapılan toplantı sonucunda 5 belediyede belirlenen yeni eşbaşkanlar şu isimler oldu:

 Siirt Belediyesi : Resul Kaçar'ın yerine Dara Turhan

Kayapınar Belediyesi: Necati Pirinççioğlu'nun yerine Davut Keser 

Yenişehir Belediyesi: İbrahim Çiçek'in yerine Mehmet Deviren 

Mardin’in Kızıltepe Belediyesi: Salih Kuday’ın yerine Zeyni İpek

Savur Belediyesi Yasin Kalkan’ın yerine Mehmet Mahsun Denktaş 

HDP Yerel Yönetimler Merkezi Kurulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hakkari Belediyesi ve Erciş Belediyesi eşbaşkanlarını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. MA

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER