Türk Lirası (TL) değer kaybında dünya lideri oldu

Bankacı: İstanbul seçimlerinin 2 Haziran'da tekrar edilme olasılığı artıyor. Bu da ekonomideki belirsizliğin kalkması noktasında iki kayıp ay anlamına geliyor.

Türk Lirası (TL) değer kaybında dünya lideri oldu

Türk Lirası (TL), nisan ayında ‘gelişmekte olan ülke para birimleri’ içinde değer kaybında birinci oldu. Değer kaybında etkili olan unsurların ise S-400 füzeleri konusunda Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan gerginlik, hükümetin açıkladığı reform paketinin fazla detay içermemesi ve İstanbul'da seçimlerin tekrarlanabileceğine dair endişelerin yarattığı belirsizliğin etkili olduğu ifade ediliyor.

TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı 5 Nisan Cuma kapanışa göre yüzde 3.5, 1 Nisan pazartesi gününe göre yüzde 5.58 oldu. Bu dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu değer kazanırken, en fazla değer kaybı Türk Lirası ve Malezya Ringgit'inde yaşandı.

BANKACI: ANA NEDEN SEÇİM BELİRSİZLİĞİ

Piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu söyleyen bir bankacı, “İstanbul seçimlerinin 2 Haziran'da tekrar edilme olasılığı artıyor. Bu da ekonomi, yapılacak reformların ve belirsizliğin kalkması noktasında iki kayıp ay daha anlamına geliyor. Açıklanan reform paketi de bankalara sermaye enjeksiyonu dışında yeni bir unsur veya detay içermiyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde TL üzerindeki baskının devam etmesi çok olası” dedi.

13 PUAN ARTIŞ

Öte yandan 5 yıllık ülke CDS risk priminde (iflas risk primi) yaşanan yükseliş de TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Cumhuriyet’te yer akan habere göre Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri 13 baz puan artışla 448 baz puana çıkarak seçim öncesi tırmanıştan bu yana en yüksek düzeyi gördü. Artıgerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER