Memur ve emekli zammı belli oldu

Enflasyonun açıklanmasıyla zam oranları da belli oldu. Memura yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek. Memur ve memur emeklilerinin aylıkları yüzde 6 artırılacak.

Memur ve emekli zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre haziranda TÜFE aylık yüzde 0,03 yıllık yüzde 15,72 olarak gerçekleşti. Bu veri sonrası SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 5 oranında zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin aylıkları ise yüzde 6 oranında artırılacak.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emekli maaş zammı da şekillendi. Milyonlarca memur ve emeklinin temmuz zammı belli oldu. TÜİK altı aylık enflasyonu yüzde 5.01 olarak açıkladı.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına önce yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek, ardından da yüzde 5'lik normal altı aylık toplu sözleşme zammı yapılacak. Toplam zam oranı yüzde 6.01 olacak. Bu zamlarla en düşük memurun maaşı 3 bin 224 liradan 3 bin 417 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisinin aylığı da 2 bin 297 liradan 2 bin 435 liraya yükselecek.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise sadece bu yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon oranı kadar yani yüzde 5.01 zam alacaklar.

Yeni zamların ardından en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 130 liradan bin 186 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 376 liradan bin 445 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 298 liradan bin 363 liraya çıkacak.

Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı.Artıgerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER