Kamu işçisine zam teklifi belli oldu, Türk-İş istemedi

Hükümet, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisi ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam önerdi.

Kamu işçisine zam teklifi belli oldu, Türk-İş istemedi

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili ikinci toplantı bugün yapıldı.

Kamu işçilerinin zam pazarlığında hükümet ve Türk-İş arasındaki ilk görüşmeden sonuç çıkmadı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Hükümet ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 4 önerdi. 3 bin 500 TL altında alanlar için 60 TL teklif edildi. Teşekkür ettik, kalktık" dedi.

Hükümet ve işçi taraflarının ikinci kez bir araya geldiği toplantı sonrası açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik. Kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok" dedi.

Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" diye konuştu.

"3 bin 400 lira ocak ayında net maaş alan bir işçimiz vergiden dolayı 3 bin 215 lira alıyor" diyen Atalay, şöyle devam etti:

"Biz sıkıntılı insanların, dar gelirli insanların başkanıyız. Baktığınız zaman elektriğe yüzde 50 zam gelmiş, çaya, şekere tüpe yüzde 35-40-45 civarında zam var. Enflasyon bizim hesabımıza yüzde 17 olduğu yerde diyorlar ki yüzde 5. Bunun kabul edilecek bir tarafı yok. Arzumuz yaşayabilen, nefes alabilen bir ücret alalım. bu ücretle nefes almayı bırak adım atacak durumumuz yok. Hükümet çağırırsa geliriz, çağırmazsa bir talebimiz olmaz."

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu.Artıgerçek

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER