Bedelli askerliğe zam geldi

Bedelli askerlik ücretlerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamasının ardından zam yapıldı.

Bedelli askerliğe zam geldi

Bedelli askerlikte yeni ücret 31 bin 343 TL olarak belirlenirken, bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

ASKERLİK UYGULAMASINDA DA DEĞİŞİKLER YAPILDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Anadolu Ajansı'nın 'Editör Masası' adlı programında verdiği bilgiye göre, normal askerlik uygulamasında da önemli değişiklikler yapıldı.

Akar'ın verdiği bilgiye göre, yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak.

İhtiyaçtan fazla talep olması durumunda kura ile belirlenecek bedelli askerlik uygulamasında lise mezunu gençler, bir ay temel askerlik yapacak. Bir aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişkileri kesilecek.

Lise mezunu gençlerin 6. aya kadar askerlik yapacağının kararlaştırıldığı yeni uygulamada eğer talep ederlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacaklar. Bu dönemde maaş da bağlanacak gençler bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam edecekler. artıgerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER