Bayram tatili nedeniyle Türkiye'de piyasalar kapalı,dolar Çalışmaya devam ediyor

Bayram tatili nedeniyle Türkiye'de piyasalar kapalı. Ancak, TL uluslararası piyasalarda işlem görmeye devam ediyor. Dolar, bayramın ilk günü 5.83 seviyesinde.

Bayram tatili nedeniyle Türkiye'de piyasalar kapalı,dolar Çalışmaya devam ediyor

Piyasa dün gelen enflasyon verisini yorumlarken TÜFE yıllık olarak yüzde 18.5 çıkarak son 15 yılın en pahalı mayıs ayını geride bıraktığımızı gösterdi.

Dolar/TL, Türkiye'de piyasaların kapalı olduğu bayramın ilk gününde 5.83 seviyesinden işlem görürken, euro ise 6.57 seviyelerinde. 

ABD endeks vadeli kontratları ve Asya borsaları ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi ve ABD’nin Meksika ürünlerine gümrük vergisi getirme tehdidinin etkisiyle geriledi. Yatırımcılar küresel ekonominin daralacağından endişe ederken, petrol fiyatları da son ayların en düşük seviyesine indi.

JAPONYA VE ABD ENDEKSLERİ DİPTE

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0.5 gerileyerek, marttan bu yana en düşük seviyelere gerilerken, Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 1.1 düşüşle dört ayın dip seviyesini gördü.

ABD ile Çin ve Meksika arasında devam eden ticaret gerilimi ve bu gerilimin küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı beklentisi yatırımcının risk iştahını zayıflattı. Yatırımcılar hisse piyasalarından, güvenli liman olarak gördükleri devlet tahvillerine yöneldi.

Petrol, cuma günü yüzde 3’ü aşan kayıplarını küresel ekonomik büyümenin ticaret savaşları nedeniyle ivme kaybedeceği endişesiyle dün de sürdürdü. Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı cuma günü kapanışa kıyasla yüzde 1.4 kayıpla 61.12 dolara indi.

Küresel riskten kaçışın kuvvetli olduğu bir dönemde TL’de değer kazancı yaşanması bankacılara göre TL’deki nominal değer kazancı ötesinde kuvvetli bir trend oluğunun en önemli göstergesi.

Tahvil-bono piyasasında ise önümüzdeki hafta yapılacak ihaleler takip edilecek. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi geçen hafta 100 baz puan düşüşün ardından cuma günü son işlemde yüzde 24.97 seviyesindeydi.

İşlem hacminin son dönemde yeni ihraçlar gelmemesi nedeniyle oldukça azaldığı gösterge 10 yıllık tahvilde ise cuma günü son işlem yüzde 18.85 oldu. Mayıs ortasında işlem bazında yüzde 20.81 test edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER